2025.január 4.
Titusz, Leona, Angéla
Hírek 🔊

A DARPA olyan mesterséges intelligenciát fejleszt, ami előre látja az “ellenség” következő lépését

Facebook
Email
Telegram
Twitter
VK
Nyomtat

Adja hozzá a VDTA friss híreit a Google hírfolyamához

Az Egyesült Államok Fejlett Védelmi Kutatási Projektek Ügynöksége (DARPA) egy ambiciózus projektet indított útjára “Theory of Mind” címmel, amelynek célja a nemzetbiztonsági döntéshozatal forradalmasítása.

A legmodernebb algoritmusok és emberi szakértelem integrálásával ez a kezdeményezés az ellenfelek stratégiáinak mélyebb megértését tűzte ki célul, hogy megalapozottabb és hatékonyabb válaszokat lehessen adni a potenciális fenyegetésekre.

A program fókusza túlmutat az ellenfelek jelenlegi stratégiáin, azok alakulását is vizsgálva különböző körülmények között. A fejlett modellezési és szimulációs technikák révén a DARPA azt reméli, hogy szélesebb stratégiai lehetőségeket nyújthat a döntéshozók számára, optimalizálva az elrettentési és ösztönző alapú intézkedéseket.

A “Theory of Mind” kezdeményezés megértése

A Theory of Mind program középpontjában az áll, hogy képes legyen az ellenfelek stratégiáit alapvető összetevőkre bontani, így világosabb képet adva a viselkedési változásokról különböző körülmények között. Ez a kifinomult megközelítés lehetővé teheti a döntéshozók számára, hogy pontosabban előre lássák és reagáljanak az ellenfelek manővereire.

A projekt vezetője Eric Davis, aki az egyik vezető szakértő a mesterséges intelligencia, gépi tanulás és ember-gép együttműködés terén. Davis, aki 2024 elején csatlakozott a DARPA-hoz, korábban a Galois nevű kutatás-fejlesztési cégnél dolgozott, amely az Egyesült Államok kormányzati szerveivel – köztük a Hírszerzési Közösséggel és a NASA-val – is együttműködött. Az ő vezetésével a Theory of Mind kezdeményezés célja az emberi belátás és az algoritmikus erő hatékony ötvözése.

Az emberi viselkedés előrejelzésének hagyománya

A DARPA gazdag múltra tekint vissza az emberi viselkedés megfigyelését, előrejelzését és befolyásolását célzó kezdeményezések terén. Az egyik legjelentősebb példa a 2002-ben, a szeptember 11-i támadásokat követően indított Total Information Awareness (TIA) program. A TIA célja az volt, hogy a terrorizmus elleni küzdelmet forradalmasítsa fejlett megfigyelési és adatbányászati képességek révén.

A programot kritizálók, köztük az Amerikai Polgári Szabadságjogok Uniója (ACLU), bírálták a TIA-t, mivel az sérthette a magánélethez és polgári szabadságjogokhoz fűződő jogokat, orwelli “Nagy Testvér” rendszerként emlegetve azt. Bár a programot hivatalosan megszüntették, céljai tartós hatást gyakoroltak a nemzetbiztonságot javító adatvezérelt eszközök alkalmazására.

Egy másik hasonló kezdeményezés a LifeLog volt, amelyet 2003-ban jelentettek be. A LifeLog célja egy átfogó digitális archívum létrehozása volt az egyéni tapasztalatokról, egy fejlett személyi asszisztensként szolgálva. Bár a projektet állítólag megszüntették, az emberi preferenciák és viselkedések megértésére irányuló céljai párhuzamba állíthatók a Theory of Mind kezdeményezésével.

A fejlett viselkedési elemzés lehetőségei és buktatói

A Theory of Mind kezdeményezés jelentős potenciált hordoz a nemzetbiztonság terén. A különböző forgatókönyvek szimulációjával és az ellenfelek stratégiáinak elemzésével értékes betekintést nyújthat a konfliktusok és az elrettentés dinamikájába. Ugyanakkor a program etikai, magánéleti és esetleges visszaélési kérdéseket is felvet.

Az egyik aggodalomra okot adó terület az “ellenfél” tág definíciója az Egyesült Államok Védelmi Minisztériuma szótárában, amely bármely potenciálisan ellenséges entitást magában foglal. Ez a széles körű meghatározás rávilágít annak kockázatára, hogy az ilyen technológiákat eredeti céljaikon túl is alkalmazhatják, potenciálisan megsértve az egyéni jogokat vagy igazolatlanul célba véve bizonyos csoportokat.

Továbbá az emberi viselkedés algoritmusok általi előrejelzésének és befolyásolásának képessége etikai dilemmákat vet fel. A múltbeli DARPA-programok, például a TIA kritikái aláhúzzák az átláthatóság és felügyelet fontosságát, hogy megelőzzék a visszaéléseket, és biztosítsák az egyensúlyt a nemzetbiztonság és a polgári szabadságjogok között.

Technológia és nemzetbiztonság összekapcsolása

A Theory of Mind program lényegében a fejlett technológia és a nemzetbiztonsági stratégia metszéspontját példázza. A gépi tanulás és az emberi szakértelem kihasználásával a DARPA célja a döntéshozatal javítása összetett, nagy tétű helyzetekben. Ez a kezdeményezés tükrözi a mesterséges intelligencia növekvő szerepét a globális biztonsági paradigmák alakításában.

Ugyanakkor, mint minden nagy erejű technológia esetében, az előre nem látható következmények lehetőségét sem lehet figyelmen kívül hagyni. A korábbi DARPA-kezdeményezések öröksége intő példa, amely rávilágít a körültekintő megvalósítás és a szigorú biztosítékok szükségességére. Az innováció és az elszámoltathatóság közötti megfelelő egyensúly megteremtése kulcsfontosságú lesz, ahogy a Theory of Mind program előrehalad.

Előretekintés

A DARPA Theory of Mind kezdeményezése merész lépés a technológia kihasználása felé a modern biztonsági fenyegetések összetettségének kezelésére. Sikere nemcsak algoritmusainak kifinomultságán, hanem az emberi viselkedés értelmezésének és befolyásolásának etikai és társadalmi vonatkozásaival való megbirkózásán is múlik.

Ahogy a program fejlődik, valószínűleg fontos vitákat fog szítani a magánéletről, az elszámoltathatóságról és a technológia szerepéről a nemzetvédelemben. Az ilyen eszközök bevetésének szélesebb körű következményei alapos megfontolást igényelnek, biztosítva, hogy azok eredeti céljukat szolgálják anélkül, hogy alapvető jogokat vagy szabadságokat sértenének. Ebben a kényes egyensúlyban rejlik a technológia vezérelte biztonság jövője.

Mi a reakciód?
👍tetszik
0
👍tetszik
👎nem
1
👎nem
💘szeretem
0
💘szeretem
😡dühítő
4
😡dühítő
😂vicces
2
😂vicces
😮húha
1
😮húha

Vélemény, hozzászólás?

Iratkozzon fel a Védett Társadalom Alapítvány hírlevelére!

Adja hozzá a VDTA friss híreit a Google hírfolyamához

További cikkek