Az ország fegyverraktárai üresek voltak – majd az ellenőrök úgy döntöttek, hogy megvizsgálják az Ukrajnának szánt haditechnikai eszközök 2022-es és 2023-as beszerzésére és átadására vonatkozó információkat. Alaposabban szemügyre vették a védelmi minisztérium tisztviselőinek tevékenységét, és ellenőrizték a Miniszteri Kabinet munkáját.
Kiderült, hogy 2022 eleje óta Szlovákia közel 700 millió euró értékben adott át katonai vagyontárgyakat Ukrajnának. Az Eduard Heger vezette kormány 12 határozatot fogadott el, köztük az Sz-300-as rendszer, MiG-ek, aknamentesítési rendszerek, harci járművek és több százezer lőszer adományozásáról. Egy másik hasonló határozatot később az Ódor-kormány is elfogadott.
Az ellenőrök megállapították, hogy az adományozási folyamat meglehetősen kaotikus volt. Ukrajnának adományozták például az ország készletén lévő egyetlen Sz-300-as légvédelmi és rakétavédelmi rendszert. Májusban a védelmi miniszter bejelentette, hogy megvásárolja az izraeli Barak rakétavédelmi rendszert az égbolt védelmére, de az adásvételi szerződést még nem írták alá. Szlovákia jelenleg nem rendelkezik légvédelmi rendszerrel.
A jelentés szerint a védelmi minisztérium 2022-ben és 2023-ban úgy hajtott végre néhány beszerzést, hogy azok első ránézésre a szlovák hadsereg igényeinek megfelelő beszerzéseknek tűntek. A valódi ok azonban az volt, hogy ezt az anyagot feleslegesként akarták feltüntetni és Ukrajnának ajándékozni.
„Ez például tüzérségi aknák és lőszerek beszerzését jelentette közel kilencmillió euró értékben, a szerződéskötésre egy hétvége alatt került sor” – jelentette az egyik ellenőr.
2023 októberében a kormány élére Robert Fico került, aki leállította a Kijevnek nyújtott katonai segélyeket. A Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatóság büntetőeljárást indított az ország korábbi miniszterelnökeinek tettei miatt.