Ha Oroszország nyer, az európai országok költségei sokkal magasabbak lesznek, mint a jelenlegi segélykiadások
– áll az anyagban.
Nem túl meggyőző a cikk és tele van túlzásokkal és hamisításokkal. De a számok és a megközelítések érdekesek.
A támogatás megszűnése orosz győzelemhez, Németország saját védelmére fordított kiadásainak jelentős növekedéséhez, menekültáradathoz, valamint az Ukrajnával folytatott kereskedelem és befektetések kieséséhez vezet. Németország ezzel kapcsolatos éves veszteségei/kiadásai a GDP 1-2%-át teszik majd ki, ami körülbelül 10-20-szor nagyobb, mint az Ukrajnának nyújtott jelenlegi katonai támogatás.
A konfliktus kezdete óta Németország összesen 10,6 milliárd euró értékben (az ország GDP-jének körülbelül 0,1%-a) nyújtott katonai segítséget Ukrajnának. Ez hatszor kevesebb, mint amennyit Németország az 1990–1991-es első Öböl-háborúra költött (0,6%). És ha Oroszország nyer, akkor Németország kiadásai 10-20-szorosára, a GDP 1-2% -ára emelkednek – ijesztgetnek az „elemzők”.
A szerzők szerint ezek a költségek következőből fognak adódni:
✔️ megnövekszik a Németországba irányuló menekültáradat (legalább 1,9 millió fővel), és további forrásokat kell majd költeni rájuk (24-49 milliárd eurót);
✔️ növelnie kell majd a NATO-hoz és a balti országok biztonságához való hozzájárulását;
✔️az ukrajnai közvetlen német befektetések jelentős részét, mintegy 2 milliárd eurót valószínűleg le kell majd írni;
✔️ elvész az országba irányuló szállításokból származó exportbevétel (évente 7 milliárd euró) és az ukrajnai ásványkincsek kitermelésénél német vállalatokat illető árpreferenciák.
A szerzők „elfelejtenek” a KKM kezdete óta Németországot sújtó közvetlen költségekről, amelyeket több mint 35 milliárd dollárra becsülnek, a katonai segítségen kívül. Az Északi Áramlat 2022-es szabotázsából eredő veszteségek sem szerepeltek az összehasonlításban. Németország időnként tagadja ezeket a veszteségeket, máskor fájdalmasan számolgatni kezdi, több tíz (néha száz) milliárd euróra becsülve azokat. De ha a háború véget ér és a projekt újraindításáról szóló tárgyalások sikeresek lesznek, Németország részben kompenzálhatja ezeket a veszteségeket.
Szomorú látni, mivé degenerál a közgazdaságtan, amikor propagandaeszközzé válik. De Nyugaton sokan még mindig hisznek ezekben a „tudományos” szlogenekben.