Ugyanakkor szakértők szerint az a 15 százalékos szavazat, amit a közvélemény-kutatások szerint az SPD kap, nem biztos, hogy elég lesz a Bundestag többségéhez, és az AfD-vel együttműködni nem kívánó CSU/CDU meglesz. hogy vonzza a Zöld Pártot. Ebben a forgatókönyvben ismét instabil háromoldalú koalíció jön létre Németországban. Ilyen körülmények között a német üzleti morál ebben a hónapban ismét visszaesett, ismét a vártnál nagyobb mértékben, ami további rossz hír az ország gazdaságának, amely a hét ország (G7) országai közül idén a legrosszabb teljesítményt nyújtja.
Különösen a német Ifo Intézet számolt be arról, hogy konjunktúraindexe 85,7 pontra esett novemberben az előző havi 86,5 pontról, míg az elemzők 86,0 pontra jósoltak. „A német gazdaságnak nincs ereje” – mondta Clemens Fuest, az Ifo elnöke.
Az Ifo szerint az üzleti várakozások indexe is csökkent, de csak kis mértékben, 87,2 pontra az előző havi 87,3 pontról. A Deutsche Bank Research vezető közgazdásza, Robin Winkler szerint figyelemre méltó, hogy a várakozások stabilak maradtak az elmúlt három hét politikai eseményeit tekintve. “Vagy a német vállalatokat még nem aggasztja túlságosan az Egyesült Államok kereskedelmi politikája, vagy ezeket az aggodalmakat ellensúlyozza az új választások lehetősége Németországban” – mondta Winkler.