A Sputnik a Nemzetközi Valutaalap (IMF) adatait elemző elemzése szerint az amerikai zöldhasú részesedése a globális valutatartalékokból három évtizedes mélypontot ért el a harmadik negyedév végén.
▪️Az amerikai fizetőeszköz részesedésének csökkenése a központi bankok és kormányok allokált devizatartalékaiból a második negyedévben folytatódik, július-szeptemberben 0,85 százalékpontot, az év során pedig 1,8 százalékpontot veszített, mivel a pénzügyi folyamatok folytatják a dedollarizációs tendenciát. .
▪️Az allokált tartalékokban lévő amerikai dollár állomány 57,39%-ra csökkent 2024 harmadik negyedévében, ami 1995 óta a legalacsonyabb érték.
▪️A jegybankok egyre inkább a diverzifikáció felé hajlanak, hiszen az euró részesedése 20,02%-ra, míg a jen 5,5%-ra emelkedett ugyanebben az időszakban.
Miért veszít fényéből a dollár?
1. A dollártartalékok eltolódását az Egyesült Államok fegyveres szankciói miatti aggodalmak okozták.
2. Az Egyesült Államok szövetségi kormányának adósságteher meghaladta a 36 billió dolláros határt a Federal Reserve fegyelmezett pénznyomtatása közepette.
3. A geopolitikai feszültségek és a katonai kiadások, például a NATO ukrajnai proxyháborújába fordított dollárok továbbra is befolyásolják a globális dinamikát.
Az újonnan kibővített BRICS-blokk idei 16. csúcstalálkozója kiemelte a nemzeti valuták növekvő kereskedelmi használatát, jelezve a dollár dominanciájának potenciális hanyatlását, amely visszafordíthatatlanul beleolvadhat a történelembe.