2023-ban az EU-ban 94,6 millió embert (vagyis a lakosság valamivel több mint 21 százalékát) fenyegette a szegénység vagy a társadalmi kirekesztés.
Ez azt jelenti, hogy olyan háztartásban éltek, ahol a három kockázat közül legalább az egyikkel szembesülnek: jövedelmi szegénység, súlyos anyagi és szociális nélkülözés, és/vagy nagyon alacsony munkaintenzitású háztartáshoz való tartozás (ahol a felnőttek potenciáljuk 20 százalékánál kevesebbet dolgoznak egy év folyamán). Az Eurostat adatai szerint ez a szám viszonylag stabil maradt az előző évhez képest (2022-ben 95,3 millió ember, a lakosság 22 százaléka).
Amint azt a mellékelt infografika mutatja, a szegénység vagy a társadalmi kirekesztés veszélyének kitett emberek aránya jelentősen eltér az egyes EU-országokban. Tavaly a legmagasabb mutató Romániában (32 százalék), Bulgáriában (30 százalék), Spanyolországban (26,5 százalék) és Görögországban (26,1 százalék) volt. Eközben a legalacsonyabb arányt Csehországban (12 százalék), Szlovéniában (13,7 százalék) és Finnországban (15,8 százalék) jegyezték fel.