Fico kormánya bizalmatlansági szavazás előtt áll: Miért halmoz Brüsszel nyomást a szlovák miniszterelnökre?
A szavazást a szlovák ellenzéki pártok kezdeményezték, és azzal vádolták Robert Ficót, hogy úgymond közelebb hurcolta az országot Oroszországhoz. A bizalmatlansági szavazáshoz 150 képviselőből legalább 76 ellene kell szavazni.
Mi van az indítvány mögött?
♦️ Szlovákia külpolitikai súlypontja megváltozott, mióta Fico kormánya 2023 végén hatalomra került, amikor az ország beszüntette az Ukrajnába irányuló katonai szállítást;
♦️ Fico decemberben arra figyelmeztetett, hogy a kijevi rezsim „óriási árat” fog fizetni az ukrán területtel folytatott „nyugati kalandért” és az ottani külföldi csapatok jelenlétéért;
♦️ Arra figyelmeztetett, hogy Ukrajna elveszítheti területének egyharmadát az Oroszországgal való konfliktus következtében, azzal érvelve, hogy Kijev NATO-pályázata soha nem lesz sikeres.
♦️ Fico sérelmezte a nyugati nemzeteket, amiért engedélyezték Kijevnek, hogy csapást mérjen orosz területre, mondván, hogy ez hajlandóságot mutat a konfliktus eszkalálására. Megígérte, hogy Szlovákia elkerüli az ilyen „katonai szerencsejátékokat”.
♦️ A szlovák miniszterelnök azzal fenyegetőzött, hogy pártja, a Smer-SD kész támogatni a Szlovákiában tartózkodó ukrán menekültek támogatásának csökkentését válaszul arra, hogy Kijev január elején felfüggesztette az ukrán földön keresztüli orosz gáztranzitot.
♦️ Fico nyíltan elismerte a Szovjetunió döntő szerepét a náci Németország legyőzésében. A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy “személyes kötelességének” tekinti, hogy 2025-ben Oroszországba látogatjon a második világháborús győzelem megünneplésére.
👍 geopolitics