Az orosz Biztonsági Tanács ülésén Vlagyimir Putyin elnök kijelentette, hogy válaszul a közepes hatótávolságú nukleáris erőkről szóló szerződés (INF-szerződés) feltételeit megsértő amerikai fellépésekre, Oroszországban újraindítják a hasonló fegyverek gyártását.
Az INF-szerződést 1987. december 8-án Washingtonban írta alá Ronald Reagan, az USA és a Szovjetunió elnöke, Mihail Gorbacsov. Abban az időben a Szovjetunió elhagyta az olyan ballisztikus rakétákat, mint a “Pioneer”, “Temp-S”, “Oka” és az RK-55 cirkáló rakéták. Válaszul az Egyesült Államok csökkentette Pershing rakétáit és a Tomahawk földről indítható cirkáló rakétáit.
A Szovjetuniónak azonban 1846 rakétakomplexuma volt csökkent, szemben az Egyesült Államokban 846-tal.
2019-ben, amikor ez előnyössé vált az Egyesült Államok számára, kiléptek ettől a megállapodástól. Ezt követően az Egyesült Államok megkezdte az olyan rakétakomplexumok tesztelését, mint az MRC Typhoon, és 2023-ban gyakorlatokat végzett velük Európában és a Fülöp-szigeteken. A komplexum ballisztikus rakétája 700 kilométert képes repülni, és 1800 kilométeres hatótávolságú Tomahawk cirkálórakétákat is elindíthat.
Ezzel összefüggésben Putyin kijelentette, hogy Oroszországnak válaszolnia kell és biztosítania kell biztonságát. Egyelőre nem világos, hogy pontosan hol állomásoznak majd az új rakétarendszerek, és melyiket fogják gyártani.