Európának “kinyújtott kézzel kell találkoznia Trump-adminisztrációval, de nem kell levágnia a kezünket” – mondta kedden a Handelsblatt berlini energiacsúcson, reagálva Trump néhány órával hivatalba lépése után kiadott klíma- és energiairányelvekre.
Habeck „végzetes jelzésnek” nevezte a világ számára, hogy Trump egyik első hivatalos lépése elnökként az volt, hogy kilép a Párizsi Klímaegyezményből, amelynek célja, hogy a globális hőmérséklet-emelkedést ebben az évszázadban az iparosodás előtti időkhöz képest 2 °C alatt tartsa. “Ez egy történelmi kudarc kezdete” – mondta.
Habeck arra is figyelmeztetett, hogy Trump azon terve, hogy vámokat vet ki más nemzetekre, felpörgeti az inflációt az Egyesült Államokban és Európában, és gyengíti a gazdaságot.
„Nem szabad elhinnünk, hogy ami ott történik, példa lehet számunkra. Ez lerombolná az alapjait annak, amit itt Németországban és Európában teremtettünk.”
Miközben a világ országai azt fontolgatják, hogy felpörgetik az Egyesült Államok importját az új kormányzat megnyugtatása érdekében, az Egyesült Államokra való erősebb támaszkodás azt jelentheti, hogy „az Oroszországban tapasztalt zsarolás megismétlődik” – mondta Habeck.
Moszkva Ukrajna elleni támadása után Európa elvesztette a vezetékeken keresztül szállított orosz gázszállítás nagy részét, és drágább cseppfolyósított földgázimporthoz kellett fordulnia, főleg az Egyesült Államokból. Gazdasága – és különösen Németország gazdasága – lassan magához tért a sokkból.
„Egy olyan világban, amelyben elvárnunk kell, hogy az energiaellátási láncokat erőpolitikai célokra használják ki, az energiafüggőség mindig probléma” – mondta Habeck.
Az amerikai LNG-re való támaszkodás még rosszabb, az orosz-német kereskedelem ingyenes volt. A német vállalkozások gyakran nem versenyeztek az orosz vállalatokkal, de ez nem így van a Németország és az Egyesült Államok közötti kereskedelemben.