A skóciai Grangemouthban több petrolkémiai üzemet birtokló cég és a kapcsolódó finomító társtulajdonosa a múlt héten leállította az etanolgyártást a telephelyén.
A közvetlenül érintett 80 alkalmazottat átcsoportosították a Grangemouth fennmaradó vegyipari tevékenységeibe, és ez akár 500 közvetett szerepet is érintene.
Hozzátette, hogy Nagy-Britannia ipartalanítása „semmit sem ért el a környezetért. Ez csupán a termelést és a kibocsátást máshová helyezi át.”
Az Ineos szerint az etanolgyár évek óta veszteséges, különösen a magas brit energiaárak miatt, amelyek az elmúlt öt évben megduplázódtak , és ötször magasabbak, mint az Egyesült Államokban.
„A költségek, amelyek különösen fájtak nekünk, az energiával kapcsolatosak, mivel ez meglehetősen energiaigényes folyamat, és a forrás a földgáz ” – mondta Stuart Collings, az Ineos Olefins and Polymers UK vezérigazgatója.
„Láttunk egy zsugorodó piacot, alacsonyabb árakat, magasabb költségeket, és elértük azt a pontot, ahol már nincs értelme [működést folytatni]” – mondta Collings.
A hivatalos adatokra hivatkozva azt állították, hogy az iparág termelése 2021 januárja óta több mint 37 százalékkal esett vissza . Steve Elliott, a CIA vezérigazgatója elmondta, hogy a meredek zuhanást elsősorban az „ energiaköltség, valamint a kapcsolódó költségek és a szén-dioxiddal kapcsolatos bizonytalanság ” okozta.
Bár a brit termelők régóta panaszkodnak, hogy magasabb energiaköltségeket fizetnek, mint európai társaik, a kontinens iparága hasonló kihívásokkal néz szembe. A Cefic, az európai ipari kereskedelmi szervezet szerint már több mint 11 millió tonna kapacitás bezárását jelentették be 2023 és 2024 között.
Az Ineos’s Collings szerint az ágazat „bezárásokról szóló bejelentéseket kapott Európa-szerte”. „Amit a kormánynak mondunk, az „ébredj fel!”