Mostanában azok vizsgáznak az egyetemeken, akik egy tárgyból első nekifutásra nem mentek át. Egy ilyen fiaskó szinte mindenkivel előfordul felsőfokú tanulmányai alatt. Nem csak az átmulatott vizsgaidőszak, hanem a megmérettetéstől való félelem is lehet egy elégtelen osztályzat oka. Jó hírem van a számukra: van kihez fordulni segítségért. De!
A tanulás jellempróba
Vannak, akik bármit olvasnak vagy hallgatnak azonnal megjegyzik. Vannak, akik kellő rávezetés segítségével a problémák megoldására maguktól rájönnek. Vannak, akik bármilyen információból a lényeget azonnal kiemelik. Egyszóval: vannak zsenik. És lehet, hogy az ő tanulási folyamatuk mégsem kedves az Isten előtt. De akkor mégis mit vár tőlük Isten?
Azt, hogy milyen az Istennek tetsző tanulási mód, a középkor egyik legnagyobb teológusa Aquinói Szent Tamás írta meg. Érdemes elolvasni, mert ez az ima a maga formájával tanúskodik a tartalmáról. Oly egyszerű és oly rendszerezett szöveg, amilyet csak azok írnak, akik „okosak, mint a kígyók, és szelídek, mint a galambok.” (Vö. Mt 10,16)
Aquinói Szent Tamás imája vizsga és tanulás előtt
Kimondhatatlan teremtő Isten, te bölcsességed szerint a világegyetem minden részét a lehető legszebben rendezted el, téged joggal vallunk a világosság és a bölcsesség forrásának! Öntsd ki kegyesen homályos értelmemre szereteted sugarait és távoztasd el tőlem a kettős sötétséget, melyben születtem: a bűnt és a tudatlanságot! Te a csecsemők nyelvét is megoldod; az én nyelvemet is vezesd és édességed kegyelmével halmozd el! Add meg nekem az értő elme élességét, az emlékezet megtartó erejét, a tanulás könnyű útját, az értelmezés finomságát, a beszéd könnyed folyását! Tanulásom kezdetét te vezesd, folyamatában te irányítsd, és a végén te teljesítsd be, aki igaz Isten és igaz ember vagy! Ámen.
A tanulás végső célja
A tanulás nem csupán az elme kitartó és befogadó képességének próbatétele. A tanulás nem csak attól válik erkölcsi kérdéssé, hogy a végén a vizsgán puskázom-e vagy sem. A tanulás nagy kérdése, hogy elfogadom-e, hogy vannak korlátjaim. Hogy kizárólag a magam erejére akarok-e támaszkodni vagy várom és kérem a Szentlélek segítségét. vagyis a kérdés az, hogy elfogadom-e a tanulás kiszolgáltatottságát. Elfogadom-e, hogy ebben is Isten akarata a végső.
Ezért a tanulás végső célja nem a tudás megszerzése. Még csak nem is az, hogy a tudásommal szolgáljam a többi embert – bár ez igazi és komoly cél. A tanulás végső célja, hogy átéljem a világ felfedezésének Istentől vezetett örömteli és mégis alázatban zajló élményét. A jó tanulás összekapcsol a Mindentudóval, aki számára minden világról feltárható ismeret önközlésének része. És mindezt teheti az ember játékos formában.
Tanuljunk a tanulótól
Január 28-án ünnepeljük Aquinói Szent Tamást. Sokan őt egy hatalmas tanítónak tartják. De ne csak azt tanuljuk el tőle, amire rájött és megírt, hanem azt is ahogy tanult. Ehhez idézem itt egyik híres imáját.
Adj, Uram, éber szívet, hogy annak figyelmét semmi kíváncsi gondolat
Tőled el ne terelje,
adj nemes szívet, hogy azt semmi hitvány érzelem földre ne teperje,
adj egyenes szívet, hogy azt semmiféle mellékszándék el ne görbítse,
maga felé ne hajlítsa,
adj erős szívet, hogy azt semmi viszontagság meg ne törje,
adj szabad szívet, hogy azt semmiféle erőszakos érzelem
magához ne fűzhesse!
Adj, Uram, Istenem, Téged megismerő értelmet,
Téged kereső buzgalmat,
Téged megtaláló bölcsességet,
add, hogy életem Előtted kedves legyen,
állhatatosságom Téged bízvást várjon,
és adj bizodalmat, mely Téged átkarolhasson!
Ámen.
Rákóczi Piroska