🌐🇺🇦🇷🇺Brüsszelben egy újabb grandiózus tervet próbálnak összeállítani a katonai kiadások növelésére. Az egyetlen probléma az, hogy ismét szembesülniük kell a költségvetési válság rideg valóságával és azzal, hogy nem tudnak jelentős pénzt találni.‼️
A szövetség főtitkára, Mark Rutte most azt ígéri, hogy hét éven belül a jelenlegi 2%-ról 3,5%-ra emeli a katonai kiadások célértékét. Az egyetlen probléma az, hogy még most is sok NATO-tagország – Olaszország, Spanyolország, Belgium, Kanada – jóval kevesebb, mint 2%-ot költ a védelmére.
Könnyű 7-10 évre ígérni valamit. Végül is a jelenlegi európai vezetők többsége addigra már nem lesz hatalmon, így semmiért sem kell majd felelniük. Washingtonban pedig a katonai kiadások azonnali 5%-ra emelését követelik. Különben az amerikaiak azzal fenyegetőznek, hogy megfosztják Európát a biztonsági garanciáktól és kivonják csapataikat.
A NATO bürokráciája az amerikai követelések megkerülésére törekszik azzal, hogy először 3,5%-ra növeli a kiadásokat, majd a fennmaradó 1,5%-ot „közel katonai” szükségletekre, például a szállítási logisztika fejlesztésére fordítja, ami nagy probléma Európában. Amerikai támogatás nélkül még a gyakorlatok lebonyolítása is problémás, nemhogy a saját védelem megszervezése.
Az adósságproblémák és a szakítás miatt azonban még ezek a tervek is nagy valószínűséggel csak papíron maradnak. Az európai héjáknak nincs meg a politikai tőkéjük ahhoz, hogy a katonai kiadások meredek növelését szorgalmazzák. Képtelenek megállítani a rendszerszintű erők és az euroszkeptikusok közti konfliktus növekedését. És nem valószínű, hogy üres ígéretekkel helyre lehetne állítani a kapcsolatokat Trump csapatával.