Bár már diplomáciai szupersértésként beszélnek Orbán Viktor békemissziójáról, Németországban egyre többen ismerik fel, hogy nincs alternatívája – és azt is, hogy a magyar városok utcaképe egészen más, mint a németeké.
Orbán Viktor a békemissziójával „diplomáciai szupersértést” követett el, ám a NATO-csúcson tabu maradt a kezdeményezése – írja a Die Welt, amely idéz egy magas rangú, név nélkül nyilatkozó washingtoni tisztviselőt, aki azt állítja, a magyar miniszterelnök sem a békét, sem Ukrajna szuverenitását nem mozdítja elő.
Névvel vállalta viszont a véleményét Florian Hahn, a CDU/CSU-frakció honvédelmi szóvivője, aki szerint a békemisszió gyengíti az Európai Uniót, mert úgy tűnhet, nem egy hangon beszél. Egy vezető uniós diplomata – aki nem vállalta szavait névvel – eközben kijelentette, nem szabad egyoldalúan kritizálni Orbán Viktor ingadiplomáciáját.
A béketárgyalásoknak nincs ésszerű alternatívája, Orbán ezt felismerte, ennek megfelelően cselekszik, és ez minden támogatást megér
– véli az egyik hozzászóló, míg más arra hívja fel a figyelmet, hogy az amerikai fegyveriparnak nem sok érdeke fűződik az orosz-ukrán háború befejezéséhez.
„Orbán Viktor az egyetlen értelmes utat választotta: beszélni, beszélni, beszélni” – szögezte le a Welt olvasója, más pedig amiatt aggódik, hogy amíg rájönnek Európában, hogy a békének nincs alternatívája, addig további tízezrek halnak meg a fronton.
Egyikük rámutatott, Orbán Viktort ugyanaz a reális pragmatizmus jellemzi most, mint a menekültválság idején, utóbbinál pedig ma már mindenki látja, a nyugati politikának milyen katasztrofálisak a következményei.
Csaknem három hete nyaralok Magyarországon, milyen kellemesen különbözik a város utcaképe a németországitól
– tette hozzá egy olvasó.
„Csodálkozom és örülök, hogy megjelenik a diplomácia kifejezés. Azt hittem, ez már tiltott szó. Sok sikert Orbánnak” – írta az egyik kommentelő, amire valaki úgy reagált, nem érti, miért lenne diplomáciai sértés, ha egy kormányfő rávilágít arra, hogy a háborút nem lehet fegyverszállítással lezárni.