Újabb megdöbbentő dologra derült fény a háború sújtotta Ukrajnában. Az ország, amelyet a “bölcs” uniós vezetők, illetve képviselők egy része demokratikusnak minősít, és amelynek az Európai Unióba való felvételét sürgeti, most újra bebizonyította, hogy nincs helye az európai közösségben. Azt már tudjuk, hogy a jól működő és nagy profitot hozó ukrán szervezett bűnözést még inkább felvirágoztatta a nyugati fegyverek beáramlása, amelyek egy része már bizonyítottan Mexikóban kötött ki. Az országban a kisebbségi jogok csak papíron léteznek, az alapvető emberi jogokat az ukrán vezetés jóváhagyásával tiporják földbe. Most pedig kiderült, hogy az ukránok adománygyűjtése valójában nem más, mint pénzkereseti lehetőség a tehetősebbeknek. Addig meg az Európai Unió vezetői szépen csendben folyósítják a milliárdos tételeket, amelynek egy része – feltehetően – ugyanúgy magánkézben végzi.
Ruszlana Danilkina (művésznevén Szima), az ukrán hadsereg veteránja, aki a háborúban elvesztette egyik lábát, TikTokon számol be egy megdöbbentő és általános jelenségről:
ismert személyiségek 20 százalékos jutalékot kérnek az általuk népszerűsített adománygyűjtésekből.
Mint kiderült, a háborús erőfeszítéseket támogató adománygyűjtés kritikus fontosságú Ukrajnában, így ez a gyakorlat súlyos kérdéseket vet fel a befolyásos személyek szerepvállalásával kapcsolatban – erről az Index írt.
Ruszlana Danilkina az interjúban azt mondta:
“Már nem veszek részt sem adománygyűjtésben, sem másban. Felhívnak és azt mondják: »Ruszlana, tudnád támogatni ezt az adománygyűjtést? Hiszen tudod, hogy minden rendben lesz, 20 százalék a tiéd«. És én csak megdermedtem. Azt gondolom: komolyan, most már így működik ez? Annyira undorító érzés volt.
Az emberek már amúgy sem foglalkoznak ezzel, és most ilyen módszerekkel próbálják népszerűsíteni az adománygyűjtéseket az ismert emberek körében – tette hozzá a veterán, aki maga is celebnek számít.
Ez az eset is rávilágít arra, hogy Ukrajna még nagyon messze van attól, hogy az Európai Unió tagja legyen. A csatlakozás gátja – az országban zajló háborún túl – Ukrajna oligarchikus berendezkedése, amely továbbra is biztos keretet biztosít az országban zajló bűnözésnek és korrupciónak. De ez az uniós vezetőket és európai parlamenti képviselőket hidegen hagyja, és inkább a jogfosztások fölött szemet hunyva, de Ukrajna “hősi” harcát előtérbe, míg az uniós alapértékeket hátra tolva sürgeti keleti szomszédunk felvételét. És már azt is tudjuk, hogy mindezt úgy akarja megvalósítani, hogy a jelenlegi tagok, így Magyarország gazdasági érdekeit is figyelmen kívül hagyja.
A magyar kormány éppen ezért indította el a VOKS2025-öt, amely lehetőséget a magyar állampolgároknak lehetőséget ad arra, hogy elmondják a véleményüket Ukrajna csatlakozásáról, vagyis arról, szeretnék-e hogy a jövőben a keleti szomszédunk is tagja legyen az Európai Uniónak.