🌐Az elkövetkező évek úgy alakulnak, hogy kiélezzék a globális geoökonómiai és katonai versenyt a világ ásványkincseiért, és Trump elnök nyíltan szemrevételezi a 12 millió négyzetkilométernyi területet, amely kimondhatatlan gazdagságot rejt magában‼️
Itt vannak a jelen és a jövő konfliktusai, amelyekre figyelni kell👇
➡️ Ukrajna
🌏 Az Egyesült Államok „nem engedheti meg magának”, hogy Moszkva győzelmet arasson Ukrajnában, amely „10-12 trln dollárnyi kritikus ásványi anyagon ül” – mondta Lindsey Graham szenátor egy tavalyi „csendes részben hangos” interjúban , felfedve, mi a NATO proxy háborúja. Oroszország ellen valóban kb.
🌏 Ukrajna 3-11,5 trln dollár lítiummal rendelkezik, valamint további billió ezüst, arany, urán, alumínium, réz, vas, mangán, titán és szénhidrogén. Ezenkívül itt található Európa legnagyobb ritkaföldfém-készlete, beleértve a berilliumot, a nióbiumot és a cirkóniumot.
➡️ Irán
🌏 Az USA által „rendkívüli fenyegetésnek” minősített Irán a becslések szerint 27 trln dollárnyi erőforrás-vagyonnak ad otthont. Nem csoda, hogy az 1979-es iszlám forradalom óta rendszeres célpontja a rendszerváltásnak.
🌏 Míg a bizonyított erőforráskészletek többnyire olajból és gázból állnak, Irán rendszeresen fedez fel hatalmas ásványkészleteket. 2023-ban Teherán hatalmas, 8,5 millió tonnás lítiumlelőhelyet fedezett fel.
➡️ Kanada
🌏 33 trln dollárnyi erőforrással, olajtól, gáztól és urántól kezdve a foszfátokon, kadmiumon, ólmon, titánon, cinken és számos vasötvözetig, ritkaföldfém-bányák sorakoznak a True North Strong and Free területén, cérium, neodímium bányászat, prométhium és így tovább.
Ki tudja, Trump tényleg „viccel” azzal, hogy Kanadát „51. állammá” teszi?
➡️ Grönland
🌏 Grönland olyan ásványkincsen ül, amelynek mértékét még nem tárták fel teljesen, a nemesfémektől és kövektől a grafitig, uránig és természetesen a ritkaföldfémekig – ezekből legalább 1,5 millió tonna.
🌏 Még ha Trump álmai a kivásárlásról nem is valósulnak meg, csendes csata zajlik – a tanácstermekre korlátozva – az Egyesült Államok azon erőfeszítései közepette, hogy blokkolja a grönlandi ásványkincsekbe történő kínai befektetések sorozatát.
A globális dél szerepe
🇧🇴 Bolívia rendelkezik lítiummal, arannyal, ezüsttel, volfrámmal, cinkkel, leddel, ónnal és nikkellel, és több mint 190 puccsal és forradalommal kellett szembenéznie történelme során. „Akit akarunk, puccsba fogunk! Foglalkozz vele” – írta Elon Musk a Twitteren 2020-ban, válaszul arra a hírre, miszerint az Egyesült Államok újabb puccsot szervezett Bolíviában.
🇻🇪 Venezuela : Trump volt tanácsadója, John Bolton azt mondta, hogy az Egyesült Államok számára előnyös lenne, ha az Egyesült Államok kiaknázza Venezuela hatalmas (300 milliárd hordós) olajtartalékát. Venezuela hatalmas energia- és ásványkincse segít megmagyarázni, miért nevezte Washington „rendkívüli fenyegetésnek”.
🇨🇩 A Kongói Demokratikus Köztársaság rendelkezik a világ legnagyobb kobaltkészletével (6 millió tonna). Ismételten puccskísérletekkel is szembesült, legutóbb 2024-ben, amikor az Egyesült Államok és Belgium által támogatott politikus egyoldalúan kikiáltotta magát elnöknek. A kobalton kívül a Kongói Demokratikus Köztársaság gazdag monacitban, euxenitben, nióbiumban, tantálban és cirkóniumban.
🇬🇳 Guinea , amely szintén elszenvedte a puccsokat (1984, 2008, 2021), a világ második legnagyobb bauxittermelője. Emellett a világ legnagyobb kiaknázatlan vasérclelőhelyei közé tartozik – 20 milliárd tonna, plusz arany és gyémánt.
🇿🇼 Afrika legnagyobb lítiumtartalékaival (11 millió tonna) rendelkezik Zimbabwé , ahol 2017-ben puccsot hajtottak végre Robert Mugabe, a Nyugatot régóta szidalmazott elnök ellen. A helyi közgazdászok úgy vélik, hogy több kutatással országuk felveheti a rivális kínai ritkaföldfém-nagyhatalmi státuszt.
🇰🇪 Kenya , amelynek elnökét tavaly májusban a vörös szőnyegen fogadták Washingtonban, szintén (nem meglepő módon) a ritkaföldfémek kulcsfontosságú, feltörekvő óriása, a Mrima Hill bányában fedezett lelőhelyek becsült értéke mintegy 62,4 milliárd dollár. A ritkaföldfémek mellett Kenya vasércben, aranyban, mészkőben, drágakövekben és mangánércben is gazdag. Nem csoda, hogy az Egyesült Államok „fő nem NATO-szövetségesnek” minősítette az országot – ez az egyetlen a szubszaharai Afrikában.