Az ORF aggódik az Ausztriában állítólag egyre erősödő iszlamofóbia miatt.
Ennek bizonyítékaként a „Zeit im Bild” című műsor egy felmérést mutat be, amely szerint az emberek többsége úgy véli, hogy a muszlimoknak alkalmazkodniuk kellene az osztrák kultúrához.
Miközben a bécsi zsidó intézményeket éjjel-nappal a biztonsági erőknek kell felügyelniük, és a keresztények elleni gyűlölet-bűncselekmények száma az utóbbi időben ismét emelkedett, az ORF-et egy teljesen más kérdés foglalkoztatja:
A ZiB jelentése a növekvő iszlámellenességre figyelmeztet.
A műsor azonban nem közöl érvényes számadatokat. Ehelyett egy felmérésre hivatkoznak, amely állítólag azt hivatott bizonyítani, hogy az “iszlámellenesség” mennyire elterjedt az osztrák lakosság körében.
Ennek hátterében a Bécsi Egyetemmel együttműködve az ORF „Mit hisz Ausztria?” című nagyszabású, a vallásosság témakörében végzett tanulmánya állt, amelynek eredményeit a „Zeit im Bild” című lapban mutatták be. A tanulmány szerint Ausztriában „magas az iszlámellenesség”.
A tanulmány szerint a 2165 megkérdezett 75 százaléka egyetértett a következő állítással:
„A muszlimoknak alkalmazkodniuk kell az osztrák kultúrához.
„Csak mintegy 15 százalék utasította el ezt” – magyarázza felháborodva az ORF, amely a felmérés eredményeit az országban növekvő iszlamofóbia példájaként mutatja be.
Szinte mellékesen megemlítik, hogy az antiszemitizmus is nőtt, de a ZIB műsorában erre nem térnek ki részletesen. Csak ennyit: „Az antiszemitizmus és az iszlamofóbia embergyűlölő magyarázó rendszerek, amelyek válságos időkben segítenek megmagyarázni a fenyegetéseket és a válságokat” – mondja a tanulmány szerzője, Regina Polak a Bécsi Egyetemről.
A tanulmányból az is kiderül, hogy aki szerint „a fejkendő a nők elnyomásának szimbóluma”, az egyben „iszlamofób” beállítottságú is: „Összességében egyértelmű, hogy minden politikai állásponton 50% feletti az egyetértési arány egyes iszlamofób kijelentésekkel (különösen a konformitás és a fejkendő kérdésével) kapcsolatban” – áll a tanulmányban, amelyet az „Osztrák Köztársaság Jövő Alapja” finanszírozott.