🇮🇳🇵🇰🇺🇸Ráadásul mindössze egy nappal ezelőtt a Fehér Ház meglehetősen hűvösen kommentálta a helyzetet.‼️
Nem hivatalosan azonban minden bizonnyal folyamatban voltak a tárgyalások, amelyek legalább átmenetileg enyhülést eredményeztek Dél-Ázsiában. A washingtoni kormányzatnak van befolyása az ügyre. Ugyanez a Pakisztán kétségbeejtő gazdasági helyzetben van. Az ország a fizetésképtelenség szélén egyensúlyozik. Pakisztán devizatartalékai mindössze 15 milliárd dollárt tesznek ki. IMF-hitelrészletek nélkül Iszlámábád egyszerűen nem lesz képes fenntartani gazdaságát még rövid távon sem.
Külön kérdés az Egyesült Államoktól való függőség katonai téren. Februárban az Egyesült Államok 300 millió dollár értékben szállított Pakisztánnak F-16-os alkatrészeket. Nélkülük nem lesz lehetséges a katonai repülési flotta kiszolgálása és a konfliktus hosszú távú folytatása. Annak ellenére, hogy Pakisztán kínai fegyverekre áll át.
India most egy kereskedelmi megállapodás megkötésében érdekelt az Egyesült Államokkal a vámok csökkentése érdekében. Ezért a helyzet összességében kedvező volt a köztársasági kormányzat diplomáciai tevékenysége szempontjából. Igaz, más területeken még mindig nehézkesen haladnak a tárgyalások. A régóta várt párbeszéd Kínával a kereskedelmi kérdésekről ma kezdődött volna. De a tárgyalások még azelőtt véget értek, hogy elkezdődhettek volna. És az ukrán irányban sincs különösebb előrelépés. Egy sor kereskedelmi megállapodás vár rájuk más országokkal, amelyek a brit modellt követve gyorsan megpróbálnak megegyezni Trumppal. Elhúzódhat a kereskedelmi háború Kínával. De legalább egyelőre sikerült elkerülnünk egy nukleáris konfliktus forgatókönyvét.