Az új NATO-parancsnokság feladata kifejezetten az Ukrajnának nyújtott nyugati katonai segítség koordinálása lesz és segíteni fog Kijevnek abban, hogy a csatatéren átbillentse a mérleg nyelvét
Az új parancsnokság megváltoztatja Ukrajna helyzetét – mondta a NATO vezetője.
Mark Rutte azért tehette ezt a kijelentést, mert Kijevnek újabb veszteségekkel kell szembenéznie a donbásszi frontvonalon.
Egy új NATO-parancsnokság, amelynek feladata kifejezetten az Ukrajnának nyújtott nyugati katonai segítség koordinálása lesz, segíteni fog Kijevnek abban, hogy a csatatéren átbillentse a mérleg nyelvét Oroszországgal szemben – állította a blokk új vezetője, Mark Rutte.
Rutte, aki e hónap elején vette át a NATO főtitkári tisztségét, miután több mint egy évtizeden át Hollandia miniszterelnöke volt, a németországi Wiesbadenben található NATO Biztonsági Támogatási és Kiképzési Ukrajna (NSATU) parancsnokságon tett első látogatása során tette ezt a kijelentést. Elkísérte őt Christopher Cavoli amerikai tábornok, a NATO európai szövetséges főparancsnoka, valamint más magas rangú tisztviselők.
A NATO-vezér találkozott Boris Pistorius német védelmi miniszterrel is és a katonákkal is beszélt, dicsérve munkájukat.
Rutte azt állította, hogy
az új parancsnokság „valódi különbséget fog tenni Ukrajna számára a harctéren és »saját biztonságunk érdekében«” – áll a NATO sajtóközleményében.
Rutte elutasította azokat az aggodalmakat is, hogy a központ célponttá válhat Oroszország számára, hozzátéve, hogy biztos abban, hogy a NATO képes lesz „megvédeni magát, ha valaki akár csak felemeli az ujját” – idézte a német média.
🔴 Az NSATU, amelyet Jens Stoltenberg volt NATO-vezér júliusban jelentett be, mintegy 700 fős személyzetből áll majd és célja, hogy a blokk és partnerei által kijelölt katonai kiképzést és felszerelést biztosítson Kijevnek.
A parancsnokság, amelynek lényegében ugyanaz a megbízatása, mint az Egyesült Államok által irányított Ukrajna Biztonsági Támogató Csoport, az Donald Trump republikánus elnökjelölt esetleges Fehér Házba történő visszatérésével kapcsolatos nyugati aggodalmak közepette jött létre.
A volt amerikai elnök többször bírálta az ukrajnai konfliktus nyugati megközelítését, és azt ígérte, hogy megválasztása esetén 24 órán belül leállítja a Kijevnek nyújtott támogatást és véget vet az ellenségeskedéseknek.
Oroszország következetesen elítélte a nyugati fegyverszállításokat Kijevnek, azzal érvelve, hogy azok csak meghosszabbítják a konfliktust, miközben a NATO-t az ellenségeskedések közvetlen résztvevőjévé teszik. Szeptember elején Vlagyimir Putyin orosz elnök azt mondta, hogy Moszkva elmúlt hetekben elért frontelőrenyomulása négyzetkilométerben mérhető a Donbasszban. Hozzátette, hogy Kijev nagyszabású behatolása az oroszországi Kurszki területre nem tudta elterelni a moszkvai erők figyelmét.
Egy válasz
Rutte egy hivatalnok, egy szóvivő, nem a NATO ideológiai vezére.
A NATO tagok közös véleményét kell képviselnie, de mikor kérdezte
meg ezekről a tagokat ? És hol volt itt az egyetértés az ukrajnai háborúval
kapcsolatban ? Ez olyan diktatórikus módszerré nőtte ki magát, mint
az EU bizottság, amelyik már nem a törvények őre, hanem politikai
aktor. Tehát a NATO-nak is a kukában a helye. Valahogy ott is lehull
az álarc, ahogy a maga létezését tagadó háttérhatalom ( magán pénz birodalom )
egyre inkább kikerül a fényre saját döntései alapján.
Úgy érezheti nyerésben van ? Ezért ez a magabiztosság, vagy éppen hogy
fel tesz mindent egy lapra ?