2025.január 4.
Titusz, Leona, Angéla
Hírek 🔊

Az ukrán gáztranzit vége új energiaproblémákat jelez Európa számára

Facebook
Email
Telegram
Twitter
VK
Nyomtat

Adja hozzá a VDTA friss híreit a Google hírfolyamához

🇺🇦🇷🇺🇪🇺🇺🇸🌐A gazdasági önszabotázs legutóbbi cselekményében az EU zöld jelzést ad Ukrajna azon döntésének, hogy lezárja az egyik utolsó megmaradt orosz gázutat Európába‼️

Az ukrajnai háború ellenére az elmúlt három évben az orosz gáz Ukrajnán keresztül vezetett vezetéken tovább áramlott Európába – főként Szlovákiába, Magyarországra, Ausztriába és Olaszországba.

Annak ellenére, hogy az ukrán tranzit részesedése az EU gázimportjában jelentősen csökkent a háború előtti szinthez képest, 2024-ben még mindig az EU gázimportjának 5 százalékát tette ki – az Oroszországból még mindig importált gáz körülbelül 20 százalékából (beleértve mindkét vezetékes importot is). és cseppfolyósított földgáz (LNG) importja).

A Török Áramlat mellett – amely gázt szállít a Fekete-tengeren keresztül Törökországba, majd Bulgáriába, Szerbiába és Magyarországra – Ukrajna továbbra is az egyetlen aktív vezeték, amelyen keresztül továbbra is orosz gáz érkezik az EU-ba. A többi Európába vezető útvonalat leállítottak.

Az orosz gáz Ukrajnán keresztüli tranzitjára vonatkozó szerződés azonban ma (december 31-én) lejár – és Ukrajna nem kívánja megújítani. Ez azt jelenti, hogy holnaptól Európa már nem kap gázt Ukrajnán keresztül. A következmények drágák lehetnek. A leginkább érintett országok nyilvánvalóan az ukrán tranzitútvonal gáz közvetlen címzettjei lesznek, különösen Szlovákia, Magyarország, Ausztria és Olaszország.

Az ukrán tranzit leállítása nem jelent azonnali ellátásbiztonsági kockázatot ezeknek az országoknak: bár az ukrán tranzit helyettesítésére szolgáló alternatív csővezetékek – a Török Áramlat, Bulgária, Szerbia vagy Magyarország – kapacitása korlátozott, az EU-ban továbbra is magas a tárolási szint, és alternatív vannak ellátási források, főleg szállított LNG formájában.

Ez utóbbi azonban lényegesen drágább, mint a vezetékes gáz: mivel a vezetékes behozatalt hosszú távú szerződések szabályozzák, az LNG árai a globális azonnali piacokhoz kötődnek, amelyek általában lényegesen magasabbak, nem is beszélve sokkal ingadozóbbak, mivel függenek a globális versenyre, valamint a pénzügyi spekulációra, amely zavarok (pl. geopolitikai konfliktusok, kínálatcsökkenés stb.) idején magasabbra hajthatja az árakat.

Az LNG – különösen az Egyesült Államokból importált – ára jelentősen magasabb az orosz vezetékes gázhoz képest, mind az európai háztartásokat, mind a vállalkozásokat súlyosan érintette. A Draghi-jelentés ugyanis a magas energiaköltségeket emelte ki az EU versenyképességének csökkenésének egyik fő okaként.

A jelentés kiemeli, hogy az európai vállalatoknak lényegesen magasabb energiaköltségekkel kell szembenézniük amerikai társaikhoz képest: az energiaárak továbbra is „2-3-szor magasabbak” az áram esetében, és „4-5-ször magasabbak” a földgáz esetében. Ezek a magas költségek Nyugat-Európa nagy részét – mindenekelőtt Németországot – recesszióba, sőt teljes dezindusztrializációba taszították, és továbbra is súlyosan hátráltatják az ipari növekedést és a beruházásokat.

Ezzel összefüggésben az ukrán tranzitútvonal leállása valószínűleg tovább ront a rossz helyzeten. Annak ellenére, hogy az Európai Bizottság azt állítja, hogy az Ukrajnán keresztüli gázáramlás megszűnése „elhanyagolható” hatással lesz az európai gázárakra, a valóság az, hogy a TTF virtuális kereskedési központjában meghatározott európai azonnali árak nagy érzékenységet mutattak a gázárakra. Ukrajna tranzitútvonala.

Ennél is fontosabb, hogy emlékeztet azokra a teljesen öngyilkos politikákra, amelyeket az EU önpusztító gazdasági háború megvívására tett kísérlete Oroszország ellen, valamint ugyanolyan sikertelen katonai meghatalmazotti erőfeszítései – mindkettő ellentétes az EU alapvető gazdasági és gazdasági céljaival. biztonsági érdekek. Az, hogy az EU nem hajlandó kihívni Ukrajnát a csővezeték leállításával kapcsolatban – miközben tízmilliárdokat küld az országnak – egyszerűen a legújabb példa arra, hogy az EU politikája aláássa tagállamai alapvető érdekeit.

Valójában Ukrajna azon döntésének, hogy leállítja a vezetéket, az egyetlen valódi haszonélvezője ismét az Egyesült Államok lesz, amely újabb lehetőséget kínál arra, hogy elmélyítse a blokk saját LNG-exportjától való függőségét.

Mi a reakciód?
👍tetszik
0
👍tetszik
👎nem
1
👎nem
💘szeretem
0
💘szeretem
😡dühítő
39
😡dühítő
😂vicces
0
😂vicces
😮húha
0
😮húha

Vélemény, hozzászólás?

Iratkozzon fel a Védett Társadalom Alapítvány hírlevelére!

Adja hozzá a VDTA friss híreit a Google hírfolyamához