A WEF elindítja a “Connected Future” kezdeményezést a globális digitális nyilvános infrastruktúra előmozdítására az ENSZ, az EU és Bill Gates támogatásával A Davosban tervezett digitális tervek egy olyan jövőt vázolnak fel, amelyben személyi igazolványa, pénze és adatai egy vágányon utaznak. A Világgazdasági Fórum (WEF) bejelentette a Connected Future Initiative elindítását, amely a legújabb az úgynevezett digitális nyilvános infrastruktúra (DPI) előmozdítására irányuló erőfeszítéseiben. A digitális azonosítók, digitális fizetési és adatcsere-platformok 2030-ig történő bevezetését célzó kezdeményezés fő támogatói közé tartozik az ENSZ, az EU és Bill Gates.
A WEF új kezdeményezését a köz- és magánszféra közötti együttműködés paramétereinek meghatározására és “a globálisan méretezett, interoperábilis és időtálló digitális közinfrastruktúra teljes potenciáljának kiaknázására” mutatja be. A kezdeményezés kiötlői azt gyanítják, hogy céljuk lényegében a digitális nyilvános infrastruktúra megerősítése olyan technológiák beépítésével, mint a kiterjesztett valóság (XR) és a kvantumszámítástechnika a mesterséges intelligencia és a biometrikus adatok mellett, miközben a digitális nyilvános infrastruktúra globális szabványait és interoperabilitását szorgalmazzák. A WEF azt is ígéri, hogy az új kezdeményezés biztosítja az “etikus és felelősségteljes” innovációt, és olyan kérdéseket fog egy kalap alá venni, mint az irányítás, a magánélet védelme (mint a lista második pontja) és a méltányos hozzáférés a “következő generációs DPI” használatakor.
A mesterséges intelligencia szükségességét egyszerűen azzal magyarázzák, hogy az egyének, vállalkozások és közösségek számára alapvető digitális rendszereket biztosítanak, hogy részt vehessenek a digitális gazdaságban és társadalomban. A WEF közönségét tovább ösztönzik a DPI és elemeinek elfogadására, mert lehetővé teszik a felhasználók számára, hogy “olyan eszközöket építsenek fel, amelyekre szükségük van kreativitásuk és vállalkozói szellemük virágzásához”, de a digitális azonosítók elterjedésére irányuló törekvés, amely hatalmas mennyiségű személyes adatot juttat a kormányzati szervek és vállalkozások kezében, kritikát váltott ki a magánélet megsértése és a tömeges megfigyelés lehetősége miatt.
A WEF blogbejegyzése elmagyarázza, hogy a DPI-t adatközpontok és kommunikációs hálózatok segítségével építik – és elismeri, hogy a rendszer “alapvető elemeket, például digitális azonosító protokollokat” használ. A WEF szerint a magánszektor a digitális azonosítók és a DPI-menetrend egyéb szolgáltatásainak széles körű elterjedésének motorja, “mert javítják a termékeket, szolgáltatásokat és a végfelhasználók digitális élményét”. Ugyanakkor a WEF azt állítja, hogy a közszféra számára kifejlesztett “govtech” jelenleg csak a DPI-rendszer töredékét képviseli. A bejegyzés kiemeli az indiai Aadhaart, egy biometrikus digitális azonosító rendszert, amely összekapcsolja a lakosok ujjlenyomatait és íriszszkennelését egy egyedi, 12 számjegyű azonosítószámmal, mint a “robusztus DPI-fejlesztés erejét”.
A Connected Future Initiative azonban egy “újszerű” globális köz- és magánszféra együttműködést szeretne, hogy vezető szerepet töltsön be a DPI fejlesztésében, amely a “feltörekvő technológiákra” összpontosít – és “globális szintre” irányul.