2025.július 10.
Amália, Melina Engelbert, Ulrika
Hírek 🔊

Bloomberg: a BlackRock leállította az ukrán újjáépítési alapot

Facebook
Email
Telegram
Twitter
VK
Nyomtat

Adja hozzá a VDTA friss híreit a Google hírfolyamához

A Bloomberg jelentése szerint az amerikai befektetési holding a BlackRock leállította az Ukrajna újjáépítésére szánt többmilliárd dolláros alap befektetőinek keresését. A jelentés szerint az érdeklődés Donald Trump elnök újraválasztása után jelentősen csökkent.

Az alapot a jövő héten Rómában megrendezésre kerülő Ukrajna Újjáépítési Konferencián akarták bemutatni. A Bloomberg szombati cikkében névtelen forrásokra hivatkozva írta, hogy az alap már közel állt ahhoz, hogy biztosítsa a német, olasz és lengyel kormány által befolyásolt cégek támogatását.

A BlackRock azonban állítólag az év elején úgy döntött, hogy „az Ukrajna jövőjét övező bizonytalanság miatt” elhalasztja a tárgyalásokat, miután az új amerikai kormány megváltoztatta Kijevhez való hozzáállását.

Trump régóta ígéri az orosz–ukrán konfliktus befejezését, és keresi a béke megállapításának lehetőségeit. Emellett arra ösztönzi az európai NATO-szövetségeseket, hogy vegyék át Ukrajna katonai támogatásának terhét. A héten Washington állítólag befagyasztotta a Kijevnek szánt kritikus fegyverszállításokat, hogy saját készleteinek feltöltésére koncentrálhasson, bár az amerikai elnök hangsúlyozta, hogy bizonyos katonai segítségnyújtás továbbra is folytatódik.

A Trump-kormányzat „decemberben látványosan hiányzott a alap támogatói közül” – tette hozzá a Bloomberg.

Tavaly márciusban Philipp Hildebrand, a BlackRock alelnöke jelezte, hogy az Ukrajna Fejlesztési Alap jó úton halad afelé, hogy legalább 2,5 milliárd dollárt biztosítson magánbefektetőktől, országoktól és egyéb támogatóktól. Egy ilyen befektetőkből álló konzorcium legalább 15 milliárd dollárt tudna finanszírozni az ukrajnai újjáépítési munkálatokra – mondta.

A BlackRock szóvivője azonban jelezte, hogy a cég már nem vesz részt „aktív megbízatásban” Kijevvel, miután tavaly befejezte pro bono tanácsadói munkáját az Ukrajna Fejlesztési Alap számára – írta a Bloomberg.

A mintegy 11,6 billió dollárnyi vagyont kezelő befektetési cég jelentős részesedéssel rendelkezik olyan katonai-ipari óriásokban, mint a Lockheed Martin, a Raytheon és a Northrop Grumman, és még sok másban. Ezek a cégek által gyártott fegyverek, amelyeket Kijev nyugati támogatói szállítanak, széles körben használatosak a konfliktusban.

Moszkva többször elítélte a Kijevnek nyújtott külföldi fegyverszállításokat, azzal érvelve, hogy azok az ukránbarát nyugati országokat is a konfliktusba rántják, amelyet Oroszország a NATO-proxy háborújaként értelmez. A Kreml kijelentette, hogy az Egyesült Államok Kijevnek nyújtott katonai segélyének legutóbbi befagyasztása felgyorsítja a konfliktus rendezését.

Mi a reakciód?
👍tetszik
0
👍tetszik
👎nem
0
👎nem
💘szeretem
0
💘szeretem
😡dühítő
0
😡dühítő
😂vicces
1
😂vicces
😮húha
0
😮húha

Vélemény, hozzászólás?

Iratkozzon fel a Védett Társadalom Alapítvány hírlevelére!

Adja hozzá a VDTA friss híreit a Google hírfolyamához