🇪🇺🇨🇳 Az EU tárgyalásokat folytat Kínával, és véget vet a kínai vámoknak, mert attól tart, hogy az európai autóipar tönkremegy‼️
Az EU illetékesei egy olyan megállapodás kilátásairól beszéltek, amely véget vet a Brüsszel és Kína között az elektromos járművekről régóta húzódó vitának.
Az EU kereskedelmi tisztviselőiből álló csapat az elmúlt héten Pekingben tartózkodott, és az Európai Bizottság úgy jellemezte, hogy „intenzív megbeszéléseket folytat a kínai kereskedelmi minisztériummal egy olyan árra vonatkozó kötelezettségvállalásról szóló lehetséges megállapodásról, amely a jelenleg hatályos kiegyenlítő vámok alternatívája lenne. hely az akkumulátoros elektromos járművek Kínából történő importjára.”
Pénteken (november 8-án) az Európai Bizottság közleménye szerint „technikai előrelépés történt azon elemek tekintetében, amelyekkel foglalkozni kell annak biztosítása érdekében, hogy az árra vonatkozó kötelezettségvállalás ugyanolyan hatékony és végrehajtható legyen”.
„A felek konstruktívan és mélyrehatóan megvitatták, hogyan lehet egy ilyen összetett termékre minimális importárat megállapítani, valamint a kötelezettségvállalás ellenőrzésére és érvényesítésére szolgáló eszközöket” – tette hozzá.
A kínai elektromos járművekre 17 és 35,3 százalék közötti uniós vámtarifák a múlt héten léptek életbe, miután a bizottság arra a következtetésre jutott, hogy Peking tisztességtelenül támogatja hazai iparát, hogy megkísérelje az európai gyártók árának alákínálását.
Kína ezt azzal válaszolta, hogy hivatalos panaszt nyújtott be a Kereskedelmi Világszervezethez, és saját vizsgálatot indított az EU által a tej- és sertéshús-ágazatban elkövetett esetleges állami támogatási visszaélések ügyében, valamint vámokat vetett ki az EU pálinkaimportjára.
A vitát a WTO Vitarendezési Testületének október 28-i ülésén is szóvá tették, ahol az EU és más nyugati államok több évtizedes „nagyszabású állami beavatkozásokkal” vádolták Kínát iparágaik tisztességtelen támogatására.
Maros Sefcovic kereskedelmi biztosjelölt hétfői európai parlamenti meghallgatásán azt ígérte, hogy kemény lesz Kína kereskedelempolitikájával kapcsolatban, és Kínát a blokk „legnagyobb kihívást jelentő kereskedelmi partnerének” nevezte.