Németország bunkereket alakítana ki a megnövekedett háborús kockázatra válaszul, a skandináv országok pedig tájékoztató füzetben figyelmeztetik és készítik fel a lakosságot egy esetleges háborús konfliktus veszélyeire.
Németország katasztrófavédelmi hatósága bunkervédelmi tervvel reagál a megnövekedett háborús kockázatra. Ehhez egy telefonos alkalmazást is fejlesztenek, sőt azt szeretnék, hogy az otthonok is képesek legyenek bunkerként működni. A fokozódó nemzetközi fenyegetettségi helyzetre való tekintettel a Szövetségi Népességvédelmi Hivatal (BKK) a hírek szerint egy ún. bunkervédelmi tervet dolgoz ki Németországnak. A hivatal azt vizsgálja, hogy szükség esetén mely középületek alakíthatók át óvóhelyekké, írta a Bild.
Ezek közé tartoznak a kormányzati épületek, valamint a metróállomások.
Emellett egy speciális mobiltelefonos alkalmazást is ki kell fejleszteni, amelyen a polgárok láthatják a legközelebbi menedékhely távolságát. A német hatóságok ugyanakkor arra is ösztönöznék a lakosságot, hogy saját otthonukban hozzanak létre óvóhelyeket. A pincék ugyanúgy alkalmasak lehetnek erre, mint a garázsok. A Bild szerint egyelőre nem világos, hogy a tervet mikor véglegesítik.
Lapunk korábban már írt arról, hogy Németország a közelmúltban fokozta a felkészülést egy esetleges háborús konfliktusra, beleértve a területére gyakorolt hatások forgatókönyveit is.
Ez az előkészítés a Németországi hadműveleti terv köré épül fel, amely egy kiterjedt, ezeroldalas titkosított dokumentum, amelyet nemrégiben hagytak jóvá a törvényhozók.
A terv állítólag azonosítja azokat a kritikus infrastruktúrákat és kulcsfontosságú helyszíneket, amelyek védelmet igényelnek fokozott feszültség vagy konfliktus esetén, különösen Oroszországgal szemben.
E terv arra is rámutat, hogy egy esetleges háború esetén a kritikus infrastruktúrát, hidakat, kikötőket vagy az elektromos hálózati rendszereket mindenáron védelmezni kell. Ez döntő fontosságú a csapatok, a fegyverek és az utánpótlás zökkenőmentes mozgásának biztosításához, különösen akkor, ha Németország a NATO kelet-európai hadműveleteinek logisztikai központjává válik. A jelentés azt is magában foglalja, hogy vészhelyzetben Berlin tervgazdaságra térne át, szükség esetén élelmiszerjegyeket vezetne be, és arra is kényszeríthetné a lakosságot, hogy a kritikus ágazatokban dolgozzanak.