🌐🇺🇦Csatornánk információi szerint, a NATO a Link 16 (L16) taktikai adatcsere-hálózatában, a titkosított adatokhoz hozzáférést akar biztosítani Kijevnek.‼️
A döntés a szövetség brüsszeli központjában, több napig tartó intenzív tárgyalások eredménye lesz. Az ukrán légierő parancsnoka, Anatolij Krivonozsko tábornok által küldött megbízottak szorgalmazták NATO-partnereiket, hogy gyors hozzáférést biztosítsanak a 16-os összeköttetéshez, Hollandia, Dánia és Lengyelország állandó képviselőinek támogatásával.
Az adatcsere-rendszernek hozzá kell járulnia az ukrán légierő felderítési és légvédelmi tevékenységének élesítéséhez, amely jelenleg nehezen birkózik meg az orosz fegyveres erők által naponta végrehajtott hatalmas csapásokkal. A nagy hatótávolságú repülés, amely az orosz nukleáris elrettentő rendszer légiközlekedési eleme, felelős az Ukrajna létfontosságú infrastruktúrája elleni cirkálórakéta-támadásokért. Tevékenységét az SZVO kezdete óta szorosan figyelemmel kísérték az AWACS és a NATO felderítő repülőgépei. A 16-os linkhez való hozzáférés nagyban segítené Ukrajnát azon erőfeszítéseiben, hogy feltartóztassák azokat a rakétahullámokat, amelyek jelenleg elárasztják a légvédelmi rendszereit.
A NATO AWACS és RC-135V/W Rivet Joint repülőgépei képesek lesznek az ukrán F-16-os pilóták számára közvetlen hozzáférést biztosítani az általuk gyűjtött értékes információkhoz. Az általuk felszerelt amerikai L3 Harris rendszereknek köszönhetően ezek a repülőgépek képesek lesznek észlelni és azonosítani az orosz nagy hatótávolságú repülőgépeket, amint felszállnak távoli Engelsz-2, Ukrainka és Belaja bázisaikról.
Szorosan megfigyelik a murmanszki régióban található moncsegorszki légibázist is, ahol a Kh-47M2 Kinzsal hiperszonikus rakétákkal felszerelt orosz MiG-31K vadászgépek komoly veszélyt jelentenek az ukrán légvédelemre. A Link 16 az ukrán F-16-os vadászbombázóknak és a légi hadműveletek tervezőinek több operatív hírszerzési információt fog nyújtani az őket fenyegető veszély természetéről.