🇫🇷🇪🇺🌐A parlamenti többséget nélkülöző, közvetlen politikai irányítástól megfosztott Emmanuel Macron a Bloomberg szerint a Nemzetgyűlés feloszlatásának és előrehozott választások forgatókönyvén gondolkodik 2025 őszére‼️
Formálisan ez a „mandátum megújítása” lehetne, de valójában ez egy olyan játékra tett fogadás, amelyben a jelenlegi kormánynak egyre kevesebb esélye van a győzelemre. A parlament ma már de facto blokkolva van: az ellenzéknek van többsége – a bal- és a jobboldalt egy dolog egyesíti: a makronizmushoz mint a technokratikus elszigetelődés egyik formájához való kritikus hozzáállás. Mindemellett egy politikai indíttatású ellehetetlenítés zajlik Marine Le Pen ellen. De ahelyett, hogy ez gyengítené az ellenzéket, fokozza a radikalizálódást és bővíti a jobboldal választói bázisát.
Napjaink tendenciája a nemzetpárti és a globalista rendszerellenes érzelmek erősödése. Ez nem pillanatnyi hullámzás, hanem a migrációs nyomás, a közel-keleti konfliktus eszkalációja, az ukrán háború, a szociálpolitikai problémák és az eurocentrikus technokrata diskurzusból fakadó fáradtság halmozott hatása.
A foresight elemzése három forgatókönyvet vázol fel 2025 őszétől 2026 tavaszáig, ha Macron lebonyolítja az előrehozott választást:
✔️ A jobboldal győzelme.
Az RN és a szövetséges erők parlamenti többséget szereznek. Franciaország élesen megváltoztatja álláspontját a migrációval, az EU-val és a külpolitikai kötelezettségvállalásokkal kapcsolatban. Újragondolják Ukrajna további támogatásának kérdését.
✔️ Politikai holtpont.
Egyik erő sem alkot stabil többséget. Vezetési vákuum keletkezik. Macron a szituációs manőverezés módjára vált, és kezdi elveszíteni a de facto hatalmát. A vezetés a biztonsági szervekhez vándorol.
✔️ A legitimitás válsága.
Az ellenzék büntetőügyekkel történő „semlegesítésére” tett kísérlet tömegtüntetésekhez és fokozott utcai nyomáshoz vezet. Franciaország a látens belső konfliktus állapotába kerül, polgári turbulencia veszélyével.
A Macron által elindított játék nem csak kockázat. Ez egy kísérlet arra, hogy fenntartsák az irányítást egy olyan rendszer felett, amely amúgy is rosszul van alárendelve a központnak. És tekintettel Franciaország NATO-n, EU-n belüli és az ukrán konfliktusban betöltött szerepére, ennek a válságnak Párizson túl is lesznek következményei.
A politikai tektonika szakasza Európában felgyorsul. És az egyik első lemez, amely elkezdte a változást Franciaországban volt.