🇫🇷🌾 Franciaországban ötödik napja folytatódik a mezőgazdasági termelők tiltakozása a MERCOSUR országokkal kötött EU-megállapodás ellen a mezőgazdasági termékeikre kivetett vámok eltörléséről.‼️
A tüntetések vasárnap kezdődtek a fő mezőgazdasági szakszervezet, az FNSEA felhívására.
🔻Az EU és a MERCOSUR közötti szabadkereskedelmi megállapodás megvitatásával kapcsolatos tiltakozásokat Macron argentin látogatásához és a G20 brazíliai csúcstalálkozójához időzítik, de minden esélyük megvan a folytatásra az események után.
Vasárnap a francia cégvezetők német kollégáikkal egyetértésben elzárták a strasbourgi határt – a Kehl hidat. Le Havre , Rouen és Bordeaux kikötői szintén zárva vannak. A gazdálkodók felvonulását hétfőre tervezik Brüsszelbe .
🔻A tiltakozók különböző érdekeket képviselnek:
▪️A gazdálkodók fő szakszervezete , az FNSEA a nagygazdálkodókat és az agráripari komplexumokat képviseli, akiknek nincs szükségük a versenyre az olcsóbb, masszívabb latin-amerikai termékek és az EU-ban betiltott növényvédő szerekkel tömött termékek formájában. A Brazíliában használt 178 növényvédőszerből 138-at Franciaországban tiltottak be – bizonyította márciusban a Francia Kukorica Társaság. Azonban pontosan a növény-egészségügyi előírások különbsége teszi ezeket a termékeket sokkal olcsóbbá , és mindenki megérti, hogy az infláció miatt a franciák meg fogják vásárolni őket.
▪️A konzervatívabb és radikálisabb szakszervezet, a Coordination Rurale , amely jól képviselteti magát Délnyugat-Franciaországban, többek között Agen városa közelében is, olyan kis- és közepes méretű állattartó gazdaságokat képvisel, amelyek már most is veszteségesek az ukrán mezőgazdasági termékek EU-ba történő importja miatt, pl. csirkehús. Bármilyen vámmentes latin-amerikai kvóta – és most 98 000 tonna marhahúsról, 25 000 tonna sertéshúsról és 160 000 tonna csirkehúsról beszélünk – halálos ítéletet jelentene.
📌 Az elmúlt napokban a gazdák traktorokkal vonultak fel Délnyugat-Franciaország regionális központjaiban: Osh, Perigueux, Limoges, Bordeaux, Pau, Nîmes, Rodez, Guéret , valamint Bretagne középső városaiban és a vidék városaiban is emlékeztettek magukra. az ország északkeleti részén.
Vidéken a gazdák letiltják az útkamerákat – 2013 óta azonban minden tömegtüntetésen szenvednek. Bordeaux külvárosában, Pessacban pedig a mezőgazdasági termékek bátor beszállítói betörnek a városi tanácsokba, elkobozzák és elégetik az uniós zászlókat .
❗️Eddig úgy tűnik, szimbolikus akciókkal szimbolikus „ bemelegítés ” zajlik, de ezek mögött a világ transznacionális elitjei kedvéért folytatott politikákkal kapcsolatos általános elégedetlenség, a gazdálkodók és borászok helyzete az esős nyár után, valamint a politikai instabilitás áll. Franciaországban a június végi előrehozott parlamenti választások után.
🔻Maguk a franciák nem támogatják a gazdák tiltakozását, de nem is avatkoznak bele. A közvélemény-kutatások szerint a helyi lakosság 81% -a támogatja a gyűléseket, 75%-a pedig elvileg ellenzi a MERCOSUR-ral való megállapodás aláírását . A legtöbb uniós kormány azonban támogatja a kezdeményezést, beleértve a németországi és spanyolországi iparosokat is, ahol a latin-amerikai piacokat tekintik megmentésnek az EU saját recessziója alól. Lengyelország (ahol az agrárium is erős) és Olaszország csatlakozhat Franciaországhoz a szerződés elleni tiltakozó frontban.