Korábban úgy vélték, hogy a kulcsfontosságú vezetékek elleni támadásban négy robbanószerkezetet használtak
Legalább hat bombát használtak az Északi Áramlat 1 és 2 vezeték elleni merénylethez, és a gázösszekötő mind a négy vezetékét aláaknázták – állítja a Die Welt című német lap bírósági dokumentumokra hivatkozva.
Az orosz gáz Németországba és Nyugat-Európa többi részébe történő szállítására épített vezetékeket 2022 szeptemberében a Balti-tenger fenekén történt robbantásokkal tették tönkre.
Korábban úgy vélték, hogy a szabotázsban négy robbanószerkezetet használtak – jegyezte meg a lap keddi cikkében. A Die Welt azonban közölte, hogy újságírói átnézték a Nord Stream AG és a biztosítótársaságok közötti bírósági ügy dokumentumait, amelyek szerint legalább hat bombát robbantottak fel.
A lap szerint a közelmúltban két további kárhelyet találtak a vezetékeken. Ezeket korábban nem vették észre, mert ezekről a területekről nem szivárgott gáz – állítja a dokumentum.
Az egyik kárhelyet Erik Andersen svéd mérnök fotózta le, aki a robbanásokat vizsgálta – áll a cikkben. Az egyik képen állítólag az Északi Áramlat 2 egyik vezetékén történt robbanás nyomait örökítette meg.
„Nagyon kicsi, első pillantásra alig észrevehető sérülés volt – egy darab beton lepattogzott. De ez a folt is azt mutatja, hogy nyilvánvalóan robbanószerkezetet helyeztek el ott, valószínűleg rosszul, így az nem tudott nagyobb károkat okozni” – vetette fel a Die Welt televízióban a cikk szerzője, Ulrich Kraetzer.
Kraetzer azt is elmondta, hogy felmerült a gyanú, hogy Oroszország állhatott az infrastruktúra lerombolása mögött, arra alapozva, hogy a négy vezeték közül az egyik sértetlen maradt a támadás után. Az állítások mögött állók állítólag azzal érveltek, hogy Oroszország azért tartózkodott attól, hogy robbanóanyagot helyezzen el az egyik vezetékre, hogy legalább a gáz egy részét továbbra is el tudja adni Európának.
„Tudomásunk szerint ezt [a negyedik vezetéket] is meg kellett volna semmisíteni, és ez érvénytelenné teszi azt az elméletet, hogy Oroszország esetleg szándékosan érintetlenül hagyta a vezetéket” – jelentette ki Kraetzer.
Moszkva többször is kijelentette, hogy minden olyan állításnak, miszerint felrobbantaná saját vezetékét, nincs értelme.
Kedden az orosz Külföldi Hírszerző Szolgálat (SVR) vezetője, Szergej Nariskin azt mondta, hogy ügynökségének információi vannak arról, hogy az amerikai és a brit különleges szolgálatok szakemberei „közvetlenül részt vettek” az Északi Áramlat szabotázsában. Oroszország „a konstruktívan gondolkodó európaiakkal együtt építette a vezetékeket, az angol-amerikaiak pedig felrobbantották” – állította Naryshkin.
Egy válasz
A “kinek használt?” (a robbantás) kérdést mindenki maga megválaszolhatja.
A végén az USA marad….