Szétesett Olaf Scholz kormánya. De mi lesz most? A Politico Ukrajna támogatása miatt aggódik.
Néhány órával Donald Trump megválasztása után Olaf Scholz bejelentette a német kormány szétesését, s ezzel olyan eseménysorozatot indított el, amely hónapokon belül előrehozott németországi választásokhoz vezet, bár a pontos időzítés még nem világos.
A Politico összefoglalta, mi történt pontosan, és mi várható ezután.
Németország hárompárti kormánykoalíciója a Szociáldemokrata Pártból (SPD) és a Zöldekből, és a liberális Szabad Demokrata Pártból (FDP) áll. Mind az SPD, mind a Zöldek az erős szociális hálót és a nagy beruházásokat támogatják a gazdasági növekedés és a zöld energiára való átállás felgyorsítása érdekében. Az FDP ezzel szemben a kevesebb kormány és a kevesebb kiadás híve.
A kényszer szülte ezt a koalíciót, amely az első pillanattól kezdve gyenge lábakon állt.
A Politico szerint a koalíció bukásának kulcsmomentuma egy évvel ezelőtt következett be, amikor a német alkotmánybíróság felrobbantotta 2024-es büdzsét.
Mikor lesz a voksolás?
Mielőtt sor kerülhetne az előrehozott választásra, Scholznak bizalmi szavazást kell kiírnia (és elveszítenie) a parlamentben. A német elnök ezután 21 napon belül feloszlathatja a parlamentet. Az előrehozott választások további 60 napon belül következnének.
A német politika legnagyobb kérdése jelenleg az, hogy Scholz mikor fogja kiírni a bizalmi szavazást.
Miután az országos televízióban kirúgta Lindnert, a kancellár kijelentette, hogy január 15-ig kisebbségi kormánnyal kíván tovább kormányozni, majd március végéig bizalmi szavazást tartana, amely új választásokhoz vezetne.
Friedrich Merz, a CDU vezetője, aki a jelenlegi közvélemény-kutatások alapján valószínűleg Németország következő kancellárja lesz, felszólította Scholzot, hogy még Trump január 20-i amerikai hivatalba lépése előtt biztosítsa a választások megtartását.
„Egyszerűen nem engedhetjük meg magunknak, hogy több hónapig többség nélküli kormányunk legyen Németországban” – mondta.
Ki nyerheti a választást?
Merz CDU-ja és konzervatív bajor testvérpártja, a Keresztényszociális Unió (CSU) jelenleg nagy fölénnyel, 32 százalékos támogatottsággal vezet a felmérésekben, és valószínűleg ők fogják vezetni a jövőbeni kormánykoalíciót.
Scholz SPD-je ezzel szemben 16 százalékos támogatottsággal a harmadik helyen áll, közvetlenül a szélsőjobboldali AfD mögött.
A Politico megjegyzi: mivel a CDU megfogadta, hogy nem köt szövetségi koalíciót az AfD-vel, szinte biztos, hogy Scholz SPD-jével fog koalícióra lépni. A jelenlegi közvélemény-kutatások és az ország politikai széttagoltsága alapján a konzervatívoknak és az SPD-nek szüksége lehet egy harmadik pártra, amellyel együtt kormányozhatnak.
Bárhogy is alakulnak a dolgok, a következő koalíció ugyanolyan töredezett lehet, mint az előző – jegyzi meg rezignáltan a brüsszeli lap.
A Politico Ukrajnáért aggódik
A Politico elemzése és értelmezése szerint Németország, mint az ukrán ügy legfontosabb európai pénzügyi támogatója, vezető szerepet kellene felvegyen Kijev támogatásában.
De a németek a lap szerint nehezen vehetik át a vezető szerepet Európában, miközben politikai válsággal küzdenek. A lap reményét fejezi, ki, hogy a kereszténydemokraták sokkal határozottabban fogják támogatni Ukrajnát.
Trump érkezése után valószínűleg vámokat fog kivetni a német autókra, amely még nehezebb helyzetbe hozhatja az ország gazdaságát.
Nagy kérdés lesz, hogy az új német vezetés képes lesz-e megegyezni az amerikai elnökkel.