2025.április 14.
Tibor
Hírek 🔊

Klaus Schwab lemond, de a “WEF” problémája továbbra is fennáll

Facebook
Email
Telegram
Twitter
VK
Nyomtat

Adja hozzá a VDTA friss híreit a Google hírfolyamához

Több mint 50 év után Klaus Schwab, a Világgazdasági Fórum (WEF) alapítója és arca lassan visszavonul a színpadról. Egy korszak véget ér – mondják egyesek. Egy rendezés is – mondják mások.

Schwab bejelentett visszalépése a WEF kuratóriumának elnöki posztjáról nem annyira egy “ötletgazda” önkéntes távozása, mint inkább a növekvő belső feszültségek, a nyilvános kritika és a mély vezetői válság eredménye.
Diszkriminációval kapcsolatos vádak, mérgező munkakultúráról, tisztázatlan hatalmi struktúrákról – és egy olyan szervezetről számolnak be, amely egyre inkább eltávolodik korábbi törekvéseitől. 

Ugyanakkor Schwab gyermekei, Olivier és Nicole is elhagyják a WEF-et. Nincs generációváltás. És vele együtt a megújulás minden gondolata. A központi kérdés most az, hogy ki fogja folytatni? A jelenleg ígéretesnek tartott jelölt Børge Brende, volt norvég külügyminiszter és a WEF jelenlegi elnöke – az apparátus embere. Egyelőre semmit sem erősítettek meg – nem az emberek döntenek, hanem a legbelső kör, amelyet maga Schwab vezet.

Egy klub mandátum nélkül – globális hatalommal

A WEF egy meg nem választott, magánfinanszírozású szervezet, amely a “globális együttműködés” platformjaként mutatja be magát. Valójában ez az üzlet, a politika és a média elitista hálózata, amely hatalmas befolyást gyakorol a nemzeti és nemzetközi politikára – demokratikus legitimitás nélkül.

Legyen szó klímaprogramról, járványkezelésről, digitalizációról vagy háborús politikáról – a WEF kezdeményezései, programjai vagy előadói újra és újra megjelennek a politikai döntéshozatali folyamatokban. Különösen robbanásveszélyes: az úgynevezett Fiatal Globális Vezetők támogatása.

Ez a “kádergyár” évek óta fiatal politikusokat, vezetőket és véleményformálókat képez a WEF napirendjének szellemében – és sokan közülük később kabinetekbe és nemzetközi bizottságokba kerülnek.

Maga Klaus Schwab büszkén mondta a pódiumon 2017-ben:

“Amire most nagyon büszkék vagyunk, az az, hogy – ha szabad így fogalmaznom – megszálljuk a kabineteket. […] Macron fiatal globális vezető volt. Trudeau, Argentína, Új-Zéland… Megnevezem mindet.”

Ez a mondat azóta is sokakat felkeltett és felfigyelt. Mert azok, akiket  nem választanak meg, hanem beiktatnak, nem a népet képviselik, hanem egy napirendet.

Az elitek hálózata – a vállalatok ünneplik, az emberek bizalmatlanok

Míg a WEF egyre nagyobb szkepticizmust és elutasítást tapasztal Nyugaton, továbbra is jó hírnévnek örvend a nagyvállalatok, bankok és befektetési cégek körében.
BlackRock, Pfizer, Microsoft, Nestlé, Amazon, Google – mindannyian Davosba küldik a felső vezetőiket, ott határozzák meg a témákat, olyan globális problémákra terveznek “megoldásokat”, amelyekből gyakran közvetlenül gazdasági hasznot húznak.

A demokratikus közvélemény kimarad.

A Corona-járvány kezdetén elindított “Great Reset” ennek tanulsága volt: A globális félelem közepette a gazdaság, a munka és a társadalom világának átfogó átalakulása került bemutatásra – fentről lefelé, technológiai vállalatok, agytrösztök és a WEF-hez kapcsolódó szervezetek segítségével.

A sötét gyökerek: Schwab, Kissinger és a hatalom csendes átvétele

Időközben Schwab személyes gyökerei  is egyre inkább napvilágra kerülnek. A képzett ipari mérnököt az 1970-es években Henry Kissinger személyesen támogatta  – az amerikai stratéga, aki a cinizmust úgy képviselte a hatalmi politikában, mint senki más.

Kissinger megnyitotta számára az utat a Harvardra, hozzáférést biztosított számára az amerikai agytrösztökhöz – és segített neki elindítani az akkori “Európai Menedzsment Szimpóziumot”.
Ez lett a WEF – egy olyan testület, amelyet mindig is kevésbé érdekelt az átláthatóság, mint a befolyás.

Ma a Fórum az elit egyfajta árnyékkormánya – hozzáféréssel a médiához, a pénzhez és a politikához. Kezdeményezései a digitális identitástól az éghajlatváltozás finanszírozásáig, az oltási stratégiákig és a CBDC-kig (központi banki digitális valuták) terjednek.
Egy erősen hálózatba kapcsolt apparátus, amely úgy tesz, mintha jobbá tenné a világot – és mégis teljesen demokratikus ellenőrzés nélkül cselekszik.

Lemondás tisztázás nélkül

Klaus Schwab bejelentett kilépése nem új kezdet, hanem egy hatalmi modell megszilárdítása.
A döntést arról, hogy ki lesz az utód, nem átláthatóan, nem demokratikusan, hanem belsőleg hozza meg  – feltehetően maga Schwab vagy az általa létrehozott hálózatok.

A WEF küldetése, amint azt maga Schwab nemrégiben maga is megemlítette, hivatalosan: “A világ állapotának javítása”.
De mit is jelent ez pontosan?
Több mesterséges intelligencia, több digitalizáció, több felügyelet, több globális kormányzás?

A WEF kritikája nem csendesedik – éppen ellenkezőleg:
a homlokzat omladozik.
Ami marad, az egy globális hálózat, amely legitimálja, jutalmazza és helyettesíti önmagát.

A demokrácia másképp működik.

Mindaddig, amíg az olyan szervezetek, mint a WEF – privát, átláthatatlan és gazdaságilag átható – közvetlen befolyást gyakorolnak a kormányokra és a jogszabályokra, az olyan kifejezések, mint a demokrácia, a részvétel és az elszámoltathatóság  csak dekorációk.
Schwab visszavonulása címlap sztori, de az igazi változás csak az oktatás és az ellenállás révén érhető el.

Mi a reakciód?
👍tetszik
3
👍tetszik
👎nem
0
👎nem
💘szeretem
0
💘szeretem
😡dühítő
13
😡dühítő
😂vicces
2
😂vicces
😮húha
1
😮húha

Vélemény, hozzászólás?

Iratkozzon fel a Védett Társadalom Alapítvány hírlevelére!

Adja hozzá a VDTA friss híreit a Google hírfolyamához

További cikkek