Az American First Legal feltár egy kiterjedt, államilag támogatott cenzúraműveletet, amelyet az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége (USAID), a Global Engagement Center (GEC), a brit kormány és különböző médiaorgánumok hajtottak végre a közbeszéd manipulálása és az amerikai állampolgárok elhallgattatása érdekében.
A GEC háttere: A Globális Elkötelezettségi Központot eredetileg a külföldi dezinformáció elleni küzdelemre hozták létre. 2024 decemberében azonban bezárták, miután kiderült, hogy államilag támogatott propagandát terjeszt, és magánmédia-szervezeteket használ a beszéd elnyomására az Egyesült Államokban.
Koordináció a GEC és az USAID között: A dokumentumok azt mutatják, hogy a GEC és az USAID együtt dolgozott az úgynevezett “COVID-19 félretájékoztatás” cenzúrázásában és a “COVID-19 propaganda” elleni küzdelemben. Ez az együttműködés ellentétes az USAID kinyilvánított küldetésével, amely az országok katasztrófákból való kilábalásának segítése, a szegénység elleni küzdelem és a demokratikus reformok támogatása.
Magánmédia-vállalatok bevonása: Figyelemre méltó példa a NewsGuard Matt Skibinski e-mailje, aki két nappal a 2020-as amerikai elnökválasztás után felvette a kapcsolatot a kormánytisztviselőkkel, hogy felajánlja a médiafigyelő cég szolgáltatásait. Ezt az e-mailt a Park Advisors, a GEC, az USAID, a Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) és a Védelmi Minisztérium különböző osztályainak képviselőinek küldték.
Finanszírozás és kapcsolatok: A Ház Kisvállalkozási Bizottsága megállapította, hogy a Park Advisors több mint 6 millió dolláros támogatást kapott a GEC-től. Ez a cég ezt követően alvállalkozói szerződést kötött olyan szervezetekkel, mint a NewsGuard, az Atlantic Council és a Soros György által finanszírozott Global Disinformation Index, amely összeállította a konzervatív weboldalak listáját, amelyeket a reklámcégek bojkottáltak.
A mesterséges intelligencia használata megfigyelésre: Skibinski levelezése azonnali koordinációt mutat a Park Advisors, a GEC, AZ USAID, AZ NSA és a Védelmi Minisztérium között, hogy új mesterséges intelligenciát és gépi tanulási eszközöket használjanak a “félretájékoztatás” nyomon követésére.
A biztosítékok hiánya: A Ház Kisvállalkozói Bizottságának jelentése megjegyzi, hogy nem voltak biztosítékok annak biztosítására, hogy a kormányzati forrásokat ne használják fel olyan technológiák fejlesztésére és népszerűsítésére, amelyek hatással lehetnek a hazai térre.
Összefoglalva, a dokumentumok szoros együttműködést mutatnak a kormányzati szervek és a magánmédia között a közbeszéd ellenőrzése és bizonyos narratívák népszerűsítése érdekében, ami komoly aggályokat vet fel a véleménynyilvánítás szabadságával és az állami intézmények közvélemény befolyásolásában betöltött szerepével kapcsolatban.