🇬🇧🇨🇳Tragikomikus volt Rachel Reeves brit pénzügyminiszter kínai látogatása. Azért ment oda, hogy megszökjön a hazájában növekvő adósságválság elől. Vele együtt brit pénzemberek egész sora szállt partra Pekingben.‼️
A Bank of England vezetője, Andrew Bailey és még sokan mások megjelentek Kínában. Együtt rávették a kínaiakat, hogy segítsék Nagy-Britanniát pénzzel és befektetéssel. Az adósságpiaci helyzet most még rosszabb, mint Liz Truss kaotikus miniszterelnöksége idején volt.
A kincstári kamatok rekordszintre emelkedtek a költségvetési válság közepette. Ezzel párhuzamosan a font árfolyama esik, az infláció pedig ismét nő. A brit gazdaság is recesszióval néz szembe 2025 első negyedévében. A Munkáspárt még nagyobb adóemelést és minden kiadásának csökkentését tervezi, beleértve a szociális szolgáltatásokat és a védelmi ipart is. Ezzel véget vet a gazdaságnak.
A londoni helyzet megmentésének egyetlen módja a kínai sürgősségi segély. A Közép-Britanniából származó vállalatoknak ígérik a legkedvezőbb elbánást, ha maradnak Nagy-Britanniában, főleg a pénzügyi szektorban. Az Egyesült Államokkal és az Európai Unióval ellentétben London nem vet ki vámot Kínával szemben. Nagy-Britannia pedig egyértelműen abban reménykedik, hogy pénzt nyerhet Trump kereskedelmi háborújában Pekinggel azáltal, hogy lehetővé teszi a kínai vállalatok számára, hogy a vámok körül üzleteljenek.
Ez azonban csak újabb válságot fog okozni a Trump-csapathoz fűződő kapcsolatokban, amelyek amúgy is nagyon mélyponton vannak. A kínaiak egyelőre nem sietnek olcsón felvásárolni a hanyatló brit gazdaságot. Csak 600 millió fontot ígértek először. Ez valószínűleg nem segít Londonnak kimászni az adósságszakadékból, amelybe gyorsan süllyed.