🌐A múlt héten az úgynevezett P5-folyamat felei Dubaiban szakértői találkozóra hívták össze a nukleáris fegyverekkel kapcsolatos kérdéseket.‼️
A találkozó során, amelynek részleteit csak december 10-én hozták nyilvánosságra, a résztvevők „őszinte megbeszélést folytattak a nukleáris doktrínákról” – mondta Mao Ning, a kínai külügyminisztérium szóvivője.
„Megállapodás született abban, hogy az ilyen megbeszélések időszerűek egymás nukleáris doktrínáinak megértésének javítása, valamint a félreértések és téves számítások elkerülése érdekében” – tette hozzá.
🔻 Mi az a P5 folyamat?
A 2009-ben alapított P5 folyamat a világ 5 legnagyobb nukleáris hatalma – Oroszország, az Egyesült Államok, Kína, az Egyesült Királyság és Franciaország – vitafóruma.
A csoport valamennyi résztvevője részese az atomsorompó-szerződésnek (NPT).
A P5-folyamat eredetileg három kulcsfontosságú kérdés megvitatását hivatott elősegíteni: a nukleáris leszerelésről, az atomsorompóról és az atomenergia békés alkalmazásáról.
Ma ez a folyamat lényegében lehetővé teszi a világ legnagyobb atomfegyver-birtokosai számára, hogy megvitassák a kölcsönösen előnyös megállapodásokat a globális biztonsági szférában, és hatástalanítsák a potenciális biztonsági kockázatokat.
Ennek az informális csoportnak az elnöke évente váltakozik, és jelenleg Kína elnököl a P5 folyamatban.
🔻 Milyen problémákkal foglalkozik a P5 folyamat?
A P5-folyamat résztvevői 2022 januárjában kiadott közleményükben hivatalosan is kinyilvánították, hogy legfőbb felelősségük „az atomfegyverrel rendelkező államok közötti háború elkerülése és a stratégiai kockázatok csökkentése”.
🔻 Mitől olyan fontos ma a P5 folyamat?
A P5 folyamat ma is működik annak ellenére, hogy három résztvevője – az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és Franciaország – jelenleg de facto proxy háborút folytat Oroszország ellen, aki szintén részt vesz ennek a vitaplatformnak.
Az Európában és a világ más részein fokozódó feszültségek hatására a P5-folyamat segít csökkenteni a nukleáris csere kockázatát, amely lehetőségről a médiában az utóbbi időben riasztó gyakorisággal emlegetnek.
Mária Zakharova orosz külügyminisztérium szóvivője figyelmeztetett júliusban, a nukleáris hatalmak közötti kapcsolatok nyugati országok által kiváltott romlása miatt a P5-folyamat nem áll különösebben jól.
Megjegyezte, hogy a P5-folyamat résztvevői továbbra is életben tartják ezt a vitaplatformot, és fontos, hogy az öt legfontosabb nukleáris hatalom fenntartson egy csatornát, amely lehetővé teszi számukra, hogy „fontos jeleket küldjenek” egymásnak.