A német kancellár szerint ez az együttműködés segíthet enyhíteni a munkaerőhiányt, amelynek már érezni a hatásait a német gazdaságban.
Németország és Kenya migrációs megállapodást írt alá pénteken azzal a céllal, hogy ösztönözzék a képzett munkaerő beáramlását a kelet-afrikai országból a jelentős munkaerőhiánnyal küzdő német piacra. Olaf Scholz német kancellár William Ruto kenyai elnökkel közösen Berlinben tartott sajtótájékoztatóján elmondta: a megállapodásnak köszönhetően képzett munkavállalók érkezhetnek majd Németországba vagy fiatalok jöhetnek tanulni.
More skilled workers and less irregular migration: That's what the new Kenya-Germany migration agreement is about, said German Chancellor Olaf Scholz during a joint press conference with Kenyan President William Ruto on Friday. pic.twitter.com/0L44yci1L6
— DW Politics (@dw_politics) September 13, 2024
A kancellár szerint ez az együttműködés segíthet enyhíteni a munkaerőhiányt, amelynek már érezni a hatásait a német gazdaságban.
Boldogulásunk alapja, hogy nyitottak vagyunk a világra, és ezt meg kell őriznünk
– jelentette ki Scholz, hozzátéve, hogy a nyitottság mellett nagyon fontos egyértelműen korlátozni az illegális bevándorlást. A német kancellár elmondta, a megállapodás biztosítja azt is, hogy hatékonyabban vissza tudják küldeni Kenyába azokat, akik törvénytelenül tartózkodnak Németországban. William Ruto országának hatalmas humán tőkéjét, innovációs erejét és kreativitását méltatta.
Kiemelte, hogy Kenyában a népesség átlagéletkora húsz év.
A kenyai elnök azt mondta, a megállapodás kölcsönös előnyökkel jár, mert összehozza a képzett fiatal kenyaiakban rejlő potenciált a német technológiával és erőforrásokkal. A német kormány korábban már aláírt hasonló migrációs megállapodást Indiával, Marokkóval és Grúziával is, jövő héten pedig Üzbegisztánnal kötnek szerződést. Előkészítés alatt van továbbá hasonló együttműködés Moldovával, Kirgizisztánnal és a Fülöp-szigetekkel. Szakértők szerint Németországnak – a hazai munkaerőpiac elöregedése miatt – évente nagyjából 400 ezer képzett bevándorló munkavállalóra lenne szüksége.
Egy válasz
Lehet hogy már túl későiek ezek a kétoldalú megállapodások?
Nekem tetszik ez a legalizált mederbe terelés – ha kellő szintű ellenőrzéssel és kontrollált számban történik.