2025.április 12.
Gyula, Baldvin, Sába, Nara
Hírek 🔊

Nagy-Britannia kifejleszti a “gyilkosság-előrejelző” eszközt

Facebook
Email
Telegram
Twitter
VK
Nyomtat

Adja hozzá a VDTA friss híreit a Google hírfolyamához

A brit kormány egy rendkívül ellentmondásos projekten dolgozik a gyilkossági bűncselekmények előrejelzésére – és ezzel éles kritikát vált ki a polgárjogi aktivisták és az adatvédelmi szakértők részéről. A program célja: algoritmusok segítségével azonosítani azokat az embereket, akik nagy valószínűséggel súlyos erőszakos cselekményeket követnek el.

Az eredetileg “Murder Prediction Project” címmel indított projektet azóta átnevezték  “Adatcsere a kockázatértékelés javítására”.  A Sunak-kormány alatt az Igazságügyi Minisztérium megbízásából kezdték fejleszteni. Az elemzések több ezer ember személyes adatain alapulnak – beleértve az áldozatokat és a mentálisan stresszes embereket is, amint azt az információszabadságról szóló törvény alapján nyilvánossá vált dokumentumok mutatják.

Mit elemeznek pontosan?

A rendőrség és a pártfogó felügyelői hatóságok, különösen a nagy-manchesteri adatok felhasználását használják. A következőket kell rögzíteni:

  • Név, születési dátum, nem, etnikai hovatartozás
  • Rendőrségi azonosító számok
  • Életkor a rendőrséggel való első kapcsolatfelvételkor vagy áldozati eseményen (pl. családon belüli erőszak)
  • Egészségügyi adatok (mentális betegségek, függőség, öngyilkossági kísérletek, fogyatékosságok)

A cél: ezen információk felhasználásával olyan kockázati profilt kapni, amely megjósolja, hogy ki lesz a legnagyobb valószínűséggel gyilkosság elkövetője.

Kritika: Rasszizmus, diszkrimináció, bántalmazás

A Statewatch polgárjogi szervezet egy “elrettentő és disztópikus” projektre figyelmeztet. Sofia Lyall tudós kritizálja:

“Ez a modell az intézményesen rasszista rendőrségünk adatait használja. Megerősíti a strukturális diszkriminációt, és különösen az alacsony jövedelmű vagy faji alapú csoportokhoz tartozó embereket célozza meg.”

Különösen problematikus a rendkívül érzékeny egészségügyi információk beillesztése, például a mentális betegségekkel vagy az önkárosítással kapcsolatban. Ez a magánélet hatalmas megsértése, és nem igazolható – különösen nem olyan emberek számára, akik soha nem követtek el bűncselekményt.

A kormány megvédi a projektet

Az Igazságügyi Minisztérium szóvivője hangsúlyozta, hogy a projekt tisztán kutatáson alapul, és a már elítélt elkövetők visszaesésének kockázatának jobb felmérését szolgálja:

“A cél alternatív adatvezérelt kockázatértékelési módszerek feltárása a közbiztonság javítása érdekében.”

Meg akarják vizsgálni, hogy további adatforrások javíthatnák-e a büntetés-végrehajtási és pártfogó felügyelői szolgálatok korábbi kockázatértékelését.

Egy algoritmus, mint a potenciális elkövetők bírája?

A projekt sokakat emlékeztet a sci-fi disztópiákra, mint például a “Minority Report”, amelyben az embereket nem elkövetett, hanem előre megjósolt cselekedetek miatt tartóztatják le. Még ha a brit kormány azt is állítja, hogy ez jelenleg csak kutatás, a kritika egyértelmű: egy algoritmus, amely potenciális gyilkosként osztályozza az embereket, veszélyes precedens.

A szakértők arra figyelmeztetnek, hogy bárki, aki a “megelőző ellenőrzésre” támaszkodik, azt kockáztatja, hogy aláássa a jogállamiságot – és a digitális megfigyelés és a gyanakvás kultúrájának új korszakát nyitja meg.

Mi a reakciód?
👍tetszik
0
👍tetszik
👎nem
1
👎nem
💘szeretem
0
💘szeretem
😡dühítő
5
😡dühítő
😂vicces
0
😂vicces
😮húha
2
😮húha

Vélemény, hozzászólás?

Iratkozzon fel a Védett Társadalom Alapítvány hírlevelére!

Adja hozzá a VDTA friss híreit a Google hírfolyamához

További cikkek