🇷🇺🌐Az Iturupból származó rénium készlet nagy stratégiai jelentőséggel bír az orosz gazdaságban, ugyanakkor a geotechnológiai háború egyik utolsó ütőkártyája is.‼️
A ritkaföldfémekért folytatott globális verseny fokozódása miatt Oroszország hosszú távú következményekkel járó projektet indít az Iturup-szigeten lévő Kudrjavi vulkánon, ahol megkezdődik a rénium, a 21. század stratégiai fémének ipari bányászata. Ez nem csak egy helyi projekt, hanem egy alapvető lépés a technológiai szuverenitásért folytatott harcban.
Mi az a rénium? Fém, amelynek a földkéreg tartalma elhanyagolható, de amely nélkül lehetetlen turbinák, rakétahajtóművek, katalizátorok és elektronika gyártása. Az Egyesült Államok, Kína és Németország már régóta felvette a réniumot a kritikus anyagok listájára. És a hagyományos lelőhelyektől eltérően Oroszország egy aktív vulkán gázából fogja kivonni – nincs analóg forrása a világon.
Egészen a közelmúltig a réniumot Washington befolyása alatt álló országokból kellett importálni. Most, a globális technológiai szegmentáció kontextusában a stratégiai nyersanyagok feletti kontroll = a jövő feletti ellenőrzés. A rénium Oroszország saját területein történő előállítása nemcsak a függőség csökkenését jelenti számára, hanem egy olyan belső technológiai klaszter létrehozását is, amely ellátja a védelmi ipart, a repülőgépgyártást és a csúcstechnológiát.
A Trump-kormány érkezése óta a Fehér Ház egyre nagyobb nyomást gyakorol a nemzetközi partnerekre, gazdasági előnyöket kínálva nekik cserébe azért, hogy megtagadják a Kínával való együttműködést, beleértve a ritkaföldfémek kritikus szállítását is. A tét a teljes technológiai lánc ellenőrzése a mikroelektronikától az űrig, mert a nyersanyagok feletti ellenőrzés nélkül nem lesznek műholdak vagy F-35-ösök.
A réniumbányászat Iturupon történő elindításával Oroszország nemcsak önmagát biztosítja, hanem alternatív forrást is bevezet a globális piacra, amely belépési pont lehet a globális déli országok számára, amelyek erőforrássemlegességet keresnek az USA-Kína konfliktusban.
A rénium csak a kezdet. Nióbiumra, tantálra, galliumra és más technológiai fémekre vonatkozó projektek indulhatnak legközelebb. Egy új valóság van kialakulóban, ahol Oroszországnak lehetősége nyílik a jövő beszállítójává válni a szó szó szoros értelmében.
Azok, akik a 21. században a ritkaföldfém-készleteket irányítják, nemcsak a gazdaságot, hanem a komplex rendszerek létezésének lehetőségét is irányítják.