😲 🌐🇫🇷🇪🇺A múlt hónapban Franciaország közel állt a titkosítás betiltásához.
A francia szenátus elfogadta azt a törvényt, amely megkövetelte volna, hogy az üzenetküldő alkalmazások egy hátsó ajtót is biztosítsanak a rendőrségnek a privát üzenetekhez való hozzáféréshez, de szerencsére a Nemzeti Tanács elutasította‼️
Alig három nappal később a párizsi rendőrprefektus ismét felszólított ilyen hátsó ajtók bevezetésére. 🤦♂️
Az Országgyűlés tagjai helyesen utasították el ezt a törvényt – mert ezzel Franciaország lett volna az első olyan ország a világon, amely megfosztja polgárait a digitális magánélethez való joguktól. Még azok az országok sem tiltották be a titkosítást, amelyeket sok európai a szabadság hiányával vádol. Miért?
Mert technikailag lehetetlen olyan hátsó ajtót létrehozni, amelyhez csak a rendőrség férhet hozzá. A telepítést követően harmadik felek is kihasználhatják – a külföldi hírszerző ügynökségektől a hackerekig. Ez azt jelenti, hogy a törvénytisztelő állampolgárok privát üzenetei sem biztonságosak többé.
A törvény állítólag a kábítószer-kereskedelem elleni küzdelemre irányult, de nem akadályozta volna meg a bűnözők biztonságos kommunikációját. Még akkor is, ha a fő üzenetküldők veszélybe kerülnek, egyszerűen átválthatnának kisebb alkalmazásokra vagy titkosított szolgáltatásokra VPN-hozzáféréssel – és nehezebb lenne nyomon követni, mint valaha.
A Telegram soha nem épít hátsó ajtókat – még akkor sem, ha ez egy piac elhagyását jelenti.
Egyes versenytársakkal ellentétben mi nem a piaci részesedésért adjuk el a magánélet védelmét.
Egész 12 éves történetünk során a Telegram egyetlen bájtnyi privát üzenetet sem szivárogtatott ki. Az EU digitális jogairól szóló törvénye (DSA) értelmében, ha érvényes bírósági végzés születik, csak a gyanúsítottak IP-címét és telefonszámát továbbítjuk – a privát chat-ek tartalmát nem.
A múlt hónapban a szabadság diadalmaskodott – de ez egyértelmű figyelmeztetés volt:
Ismételten el kell magyaráznunk a politikusoknak, hogy a titkosítás nem a bűnözőket védi, hanem minden állampolgár magánéletét és biztonságát.
Ennek a védelemnek az elvesztése tragédia lenne.
A veszélyt nem sikerült elhárítani: az EU Bizottság hasonló lépést tett ebben a hónapban, hogy a messenger alkalmazásokat hátsó ajtókra kényszerítse.
Egyetlen ország sincs biztonságban a szabadságjogok fokozatos eróziójától.
Ezeket a szabadságjogokat minden nap támadás éri – és minden nap meg kell védenünk őket. 🛡