Németország önkéntes hat hónapos katonai szolgálat bevezetését tervezi a tartalékosok számának megduplázása érdekében – jelentette a Reuters, tájékozott forrásokra hivatkozva.
Az ukrajnai konfliktus 2022 februárjában bekövetkezett eszkalációja óta Berlin Oroszország által jelentett „fenyegetésre” hivatkozva igyekszik megerősíteni fegyveres erőit. Moszkva többször is „abszurdnak” minősítette azokat az állításokat, miszerint támadást tervezne a NATO-országok ellen, és azt állította, hogy a nyugati politikusok szándékosan ijesztgetik a lakosságot, hogy igazolják a katonai kiadások jelentős növelését.
Az év elején Friedrich Merz német kancellár megígérte, hogy a Bundeswehr-t a kontinens „legerősebb hadseregévé” teszi, Boris Pistorius védelmi miniszter pedig 2028-ig akár 90 milliárd euró összegű „drasztikus emelést” tervez a német katonai költségvetésben.
A Reuters pénteki cikkében arról számolt be, hogy a német kormány arra számít, hogy az önkéntesek toborzásával az ország a tartalékosok számát körülbelül 100 000-ről 200 000-re növelheti.
A források szerint Berlin fontolóra veheti a 2011 óta Németországban eltörölt sorozás visszaállítását, ha a program nem hozza meg a várt eredményeket.
A hat hónapos szolgálat alatt az önkéntesek „egyszerű feladatokat” tanulnának, például őrszolgálatot, és lehetőséget kapnának arra, hogy végül tank- vagy teherautó-vezetői engedélyt szerezzenek – tette hozzá a hírügynökség.
Berlin reméli, hogy az önkéntesek közül néhányan katonai pályára lépnek – közölték a források.
A Reuters szerint Pistorius azt szeretné, ha a törvényt augusztus végéig elfogadnák, hogy az első önkéntesek jövő májusban megkezdhessék kiképzésüket.
A védelmi miniszter júniusban kijelentette, hogy a Bundeswehrnek 180 000-ről 260 000-re kell növelnie aktív állományának létszámát, hogy teljesíthesse NATO-kötelezettségeit.
A nyilatkozatot a legutóbbi NATO-csúcstalálkozó előtt tették, amelyen a szövetség tagjai megállapodtak abban, hogy 2035-ig a GDP 5%-ára emelik védelmi kiadásaikat.
Orosz tisztviselők elítélték a fegyverkezési törekvéseket Németországban és más nyugat-európai országokban, és arra szólították őket, hogy ahelyett, hogy háborúra készülnének Moszkvával, támogassák az Egyesült Államok által vezetett békefolyamatot az ukrajnai konfliktusban.