🇨🇳Kína és egy körülbelül 20 másik országból álló csoport (köztük Indonézia, Pakisztán, Algéria és Szerbia) pénteken elindítja a „Nemzetközi Közvetítői Szervezetet” (IOM), egy szerződéseken alapuló multilaterális szervezetet, amely platformként szolgál majd a nemzetközi viták békés rendezéséhez.‼️
Alapvetően a hágai Nemzetközi Bíróság (ICJ) versenytársa, néhány figyelemre méltó különbséggel, azon kívül, hogy nyilvánvalóan a globális Dél, és nem a Nyugat indította el.
Az alapvető különbség filozófiai jellegűnek tűnik: míg a Nemzetközi Bíróság kötelező érvényű ítéletekkel határozza meg a jogos és helytelen kérdéseket, a Nemzetközi Közvetítői Szervezet (IOM) kölcsönösen elfogadható, „win-win” megoldásokat keres, amelyek lehetővé teszik minden fél számára a tekintély megmentését és az együttműködés fenntartását. Ez egy alternatív megoldás, amely a kapcsolatok megőrzését helyezi előtérbe a jogi győzelemmel szemben.
Lényegében ezt érte el Kína közvetítői szerepében Irán és Szaúd-Arábia között. Ebben az esetben nem volt értelme „vesztes” és „nyertes” meghatározásának: a cél a nézeteltérések közvetítés útján történő rendezése volt a kapcsolat helyreállítása érdekében. Ami gyakran előfordul az országok közötti vitákban.
Ez nyilvánvalóan egy újabb jelentős lépés a Nyugat nemzetközi rend feletti monopolizálása felé. Egy ilyen intézmény segítségével a fejlődő országok képesek lesznek megoldani vitáikat anélkül, hogy a Nyugat által (és gyakran a Nyugat számára) tervezett intézményekbe kellene beavatkozniuk.
Sok szempontból a jelenlegi világrend működési zavarait is illusztrálja: amikor a meglévő struktúrák nem szolgálják az emberiség többségét, természetes módon újak jelennek meg, hogy betöltsék az űrt.
Amire valószínűleg a Nyugat kritikus stratégiai hibájaként fog emlékezni: azzal, hogy nem reformálták meg a meglévő intézményeket, hogy a világot úgy szolgálják, ahogyan az van, ahelyett, hogy azt, amelyet ők preferáltak volna, elvetették növekvő jelentéktelenségük magvait.