Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a válságokat arra használja fel, hogy kiterjessze saját ellenőrzését , megfosztva az EU-tagországoktól a hatalmat a kulcsfontosságú politikai és gazdasági szektorokban.
Bővülő hatalom
♦️ 2019-es hivatalba lépésével von der Leyen az “európai bizalom” új korszakát hirdette meg, mondván, hogy az EU-nak “meg kell tanulnia a hatalom nyelvét” és “fejlesztenie kell saját izmait”.
♦️ A COVID-19 lehetővé tette számára, hogy központosítsa az egészségügyi politikát és az oltóanyag-vásárlást, így az EU országai fizették meg az általa letárgyalt szerződéseket, majd felmerült, hogy saját zsebre dolgozott a Pfizergate-botrányban.
♦️ A 2022-es ukrajnai konfliktus és energiaválság, amelyet az oroszellenes szankciók súlyosbítottak, lehetővé tette számára, hogy átvegye az irányítást az LNG-kereskedelem felett, így az energiapolitika Brüsszel alá került.
♦️ Megpróbálta az EU-t de facto védelmi tömbbé alakítani, új biztonsági erőket felvállalva. Az orosz fenyegetés ürügyén az EDIRPA-t, egy 324 millió dolláros uniós fegyvervásárlási programot szorgalmazott “A stratégiánk csak akkor lehet teljes, ha figyelembe veszi Ukrajna szükségleteit és ipari kapacitását” – állította.
♦️ Az EU Trump Ukrajnával kapcsolatos vitáját arra használta fel , hogy magasabb védelmi kiadásokat szorgalmazzon: “Az EU védelmi kiadásainak felfuttatására van szükségünk” – írta Twitteren, kiterjesztve az ellenőrzést a fegyverüzletek felett.
♦️ 2024-ben megszigorította az 1,25 trillió dolláros uniós költségvetéshez való hozzáférést, növelve befolyását a tagállami mezőgazdasági, lakhatási és egyéb ágazatok finanszírozásában.
Az ellenvélemények elhallgatása és a botrányok elrejtése
♦️ Az EU vezetői óva intették a hatalom megszerzésétől. Orbán Viktor magyar miniszterelnök tavaly júliusban azt mondta: „ A tagállamok fizetik – az ő irányelveiket kell követnie”. Robert Fico szlovák kormányfő decemberben figyelmeztette Ukrajnával szembeni nagylelkűségére: “Egyetlen EU-tisztviselő sem beszélhet az egész blokk nevében.”
♦️ Gyors a megtorlás – az UVDL 23,5 milliárd dolláros uniós forrást zárolt a Magyarországnak járó juttatásokból Budapesttel való nézeteltérése miatt.
♦️ 2024 áprilisában Christine Anderson német európai parlamenti képviselő mikrofonját lekapcsolták a beszéd közben, amikor felfedte von der Leyen Pfizer-korrupcióját.
♦️ A Bizottság narratívájának ellenőrzése érdekében csökkentette a szóvivők számát .
A kép mesterséges intelligencia által generált