🇫🇷 Marine Le Pennek megvan a hatalma arra, hogy az eurózónát a 2009-es válságnál rosszabb válságba hozza‼️
Marine Le Pen Görögországhoz hasonló euróövezeti válságot idézhet elő, amikor arról dönt, hogy megbuktatja-e Franciaország új kormányát.
Miközben az Európai Unió politikai és gazdasági zűrzavarral néz szembe – a romániai országos választásokon a keményjobboldali Oroszország-szurkoló kapta a legmagasabb szavazati arányt; Németországot hatalmas munkahelyek elvesztése sújtja; és a vezetők azon vitatkoznak, hogy miként kezeljék Donald Trump újabb elnökségét – a francia tűzpárbaj lehet, hogy felgyújtja az egészet.
A szélsőjobboldali politikus és a Nemzeti Tömörülés pártja mérlegeli, hogy szavazzon-e Michel Barnier miniszterelnök költségvetése ellen, ami nemcsak a három hónapja sem működő törékeny koalíciós kormányának a gyufát rántaná ki, hanem a pénzügyi piacokat is megrémítené. lökéshullámokat küld Európába.
„Ha a költségvetés változatlan marad, bizalmatlanságot fogunk szavazni” – mondta Le Pen, miután hétfőn reggel több mint egyórás találkozott Barnier-rel. Ha a kormány összeomlik, a köztársasági elnöknek új miniszterelnököt kell választania.
Barnier centrista-konzervatív kisebbségi kormánya, amely azután alakult meg, hogy Emmanuel Macron elnök váratlanul júniusban választásokat írt ki, és a parlament három baloldali, centrista és szélsőjobboldali blokkra szakadt, prioritásként kezelte az ország katasztrofális államháztartásának rendezését. Az évek óta tartó pazar költekezés Franciaország hiánya – vagyis a költés és az adóból befolyt összeg közötti különbség – a teljes gazdaság több mint 6 százalékára nőtt, kétszer annyit, mint amennyit az uniós szabályok megengednek.
Le Pen eddig ellenállt a koalíció megtorpedózásának. De mindig azt mondta, leszavazza a költségvetést, ha nem tetszik neki. És utálja. Így tesz rivális baloldali csoportja is.
Egy évtizeddel ezelőtt a hatalmas államadósság Görögországban majdnem megdöntötte az egyvalutát használó eurózónát. Feltárta, hogy a válságokat egyetlen országban sem lehet megfékezni, és hogy nem kellett sok ahhoz, hogy Portugália, Írország és Spanyolország gazdasága és bankrendszere ingadozni kezdjen. Még az olyan nagy nemzetek is, mint Franciaország és Olaszország, olyannyira fontosak a blokk egészsége szempontjából, érezték a hőséget.
De akkoriban Németország erős volt kancellárja, Angela Merkel alatt. Megengedhette magának, hogy megmentse a küszködő szövetségeseket, és rendelkezett politikai tőkével a hajó stabilizálásához. Ez most már nem így van, mivel a német gazdaság zűrzavaros, kormánya pedig szorongatva van.