2025.július 16.
Valter, Irma
Hírek 🔊

A készpénz elleni növekvő küzdelem

Facebook
Email
Telegram
Twitter
VK
Nyomtat

Adja hozzá a VDTA friss híreit a Google hírfolyamához

A legtöbb ember nincs tisztában azzal, hogy az üzletekben és éttermekben az EC-vel, hitelkártyával és mobiltelefonnal történő növekvő fizetések elősegítik a készpénz fokozatos korlátozását és esetleges eltörlését. A készpénzzel azonban a polgári szabadságjogok nagy része eltűnik. A kizárólag digitális folyamatok minden pénzmozgást nyomon követhetővé és ellenőrizhetővé tesznek. Áramkimaradás esetén pedig hirtelen egy cent sem marad a zsebében. “Hogy vásárolhat-e vagy eladhat-e, már nem Ön dönti el, hanem a technológia, a bank és az állam.”

Kontroll és függőség

Ha csak egy kis kisebbség fizet még készpénzzel, ez indokolja annak eltörlését. Gyenge tiltakozásukat akkor már nem fogják meghallgatni. És csak a digitális fizetések hagynak minket a teljes ellenőrzés kegyelmére. “Ha kártyával fizet, akkor az adataival fizet” “A protokoll napról napra hosszabb: Hol voltál, mikor és kivel? Mennyit ért számodra a vásárlás” Ha nincs több készpénz, bankszámlánk életünk részletes naplójává válik.”

És teljesen függővé válunk az elektromosság és a technológia működésétől. Ha kudarcot vallanak, pénz nélkül maradunk. “8. november 2023-án Ausztráliában tízmillió ember maradt internet nélkül. Az Optus távközlési cégnél a féreg egy ütemezett szoftverfrissítéssel kúszott be. A kórházak, kormányzati szervek és vállalatok leálltak a hálózatról. A kártyás fizetési eszközök meghibásodtak.” (10. oldal)
“Svédországban több száz Coop szupermarketet kellett bezárni 2021-ben. Egy hackertámadás után a POS rendszerek kilépnek a szolgáltatásból. A javítás napokig tartott. Eközben Norrköping városában az emberek ingyenesen tölthettek fel tejet, gyümölcsöt és kenyeret. Különben minden a szemétben végződött volna.”

De fennáll annak a veszélye, hogy teljesen más az irányítás elvesztése, ha hagyjuk, hogy a pénzt kivegyék a kezünkből. A kártyával többet költ, mintha készpénzben fizetne. “Készpénzfizetőként nem költhet többet, mint amennyi van. Jobban átgondolod, mit teszel a kosárba. … A digitális fizetési eszközök elősegítik a fogyasztást. Egy kísérlet az Egyesült Államokból viszonylag jól ismert: Egy fontos kosárlabda-mérkőzés előtt megkérdezték a diákokat, hogy mennyit lennének hajlandóak fizetni egy jegyért. A tesztalanyok egy részének készpénzben, a másiknak hitelkártyát kellett leadnia. A sportesemény átlagosan 29 dollárt ért a készpénzes fizetőknek, 61 dollárt a kártyafizetőknek.”

Érdekelt felek

A bankok, a Mastercard, a Visa, a PayPal stb. nagy érdeklődést mutatnak a készpénz eltörlésében, mivel minden díjköteles digitális fizetéssel pénzt keresnek. “Hihetetlen lehetőség van a világon arra, hogy bevételt termeljünk a készpénz kitérőjének megszüntetésével. Számomra a készpénz az első számú közellenség” –  mondta Ajay Banga a Mastercard akkori vezérigazgatója, aki 2023 óta a Világbank elnöke.

A bankoktól való díjalapú függőség már most is nagyon magas. Senki sem nélkülözheti folyószámlát. Az Osztrák Nemzeti Bank korábbi igazgatója, Kurt Pribil egyszer azt mondta: “Képzelje el, ha eltörölnék a készpénzt. Meggyőződésem, hogy a tranzakciók, az átutalások és a készpénz nélküli fizetési módok díjai drámaian az egekbe szöknének.” Évtizedekkel ezelőtt a bankszektor meg tudta győzni a vállalatokat, hogy már ne adják át alkalmazottaik fizetését a fizetési csomagban, hanem hagyják a bankokra és utalják át egy számlára. A polgárokat meg lehetett nyerni, mert a folyószámla ingyenes volt, és mindenhol voltak fiókok, ahol pénzt lehetett felvenni a pultnál. De amikor a lakosság függővé vált, számlavezetési díjakat követeltek. (35. oldal)

De a kormányok is érdekeltek a digitális fizetések növekedésében. 2016. október 14-én az USAID amerikai kormányzati szervezet bejelentette a Katalizátor programot. Az Egyesült Államok azt tervezte, hogy “exponenciálisan növeli a készpénz nélküli tranzakciókat” India kiválasztott modellrégióiban.
“A Catalyst partnerhálózata többek között a Google, a PayPal, a Világbank, a Vodafone, a Világgazdasági Fórum, a Mastercard és a Visa is magában foglalja. A fedélzeten van a Better Than Cash Alliance (BTCA), a német készpénznél jobb szövetség is.”

“A BTCA-t 2012-ben alapította az USAID a Visa, a világ egykori legnagyobb bankja, a Citi és négy másik szereplő mellett. … A hangsúly a fejlődő országokon volt, azaz mindenekelőtt Dél-Amerika, Afrika és Ázsia országain. Ez nemcsak a Mastercard Alapítványt, hanem a kormányokat is magában foglalja. 2025 elején a BTCA öt partnert nevezett meg honlapján: az Egyesült Államokat, Svédországot, Franciaországot, Svájcot és Németországot.”

Növekvő korlátozások

“Jobbnak tűnik, ha a készpénz helyettesítését a magánszektor hajtja, nem pedig az állam” – írta Alekszej Kirejev, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezető közgazdásza 2017-ben. Eközben a készpénz valójában szabadesésben van. A Német Kiskereskedelmi Szövetség képviselője 2025 elején egy szimpóziumon elmondta, hogy megfigyelte, hogy “csökken a gátlások az iparágban”, hogy “többé ne kínáljanak készpénzt fizetési módként”, ha “csökken a kereslet”.

Érdekes módon 2017 és 2023 között Németországban minden harmadik bankfiók eltűnt. Stefan Genth, a kereskedelmi szövetség vezérigazgatója már 2024-ben figyelmeztetett, hogy a készpénzciklus összeomlással fenyeget, ha a fiókok halála folytatódik. És egyre több olyan eset, amikor a kávézók, éttermek és szállodák már nem fogadnak el készpénzt. Még egy maroknyi pékség is megtalálható közöttük. Egy hamburgi vendéglős eltörölte a készpénzt, hogy többé ne kelljen ártatlanságát bizonyítania az adóhivatalnak.

“Egyes takarékpénztárak megjutalmazzák ügyfeleiket a piros Girocarddal történő vásárlásért: a kiválasztott üzletekben bónusz vár. Egyes esetekben a kártyafizetők a kosár értékének öt százalékát visszakapják a számlájukra. Eközben a polgárok panaszkodnak az ATM-ek szétszerelése miatt. Hiányosságok jelennek meg, különösen a vidéki területeken. Nemcsak a magánszektor, hanem az állami tulajdonú vállalatok is eltörlik a készpénzt: Rostockban és Drezdában sok tömegközlekedési automata csak kártyát fogad el. Düsseldorf és Dortmund 2027-ig meg akarja szüntetni a bankjegyeket és érméket.

Chemnitzben egy gyerek megállt az utcán, mert a buszsofőr csak kártyával tudott fizetni. Amint arról az MDR beszámolt, a közlekedési vállalat ezután azt tanácsolta az apának, hogy vásároljon egy “Mastercard for children”-t. A helyi takarékpénztár évi 36 eurós árát nem említették. Az irodák egyre gyakrabban zárják be kasszájukat, amint azt a Bundesbank felmérése is mutatja. 2023-ban a polgárok a hivatalos ügyek 50 százalékában úgy érezték, hogy digitálisan kell fizetniük. Két évvel korábban ez 37 százalék volt.”

Mi a reakciód?
👍tetszik
0
👍tetszik
👎nem
0
👎nem
💘szeretem
0
💘szeretem
😡dühítő
3
😡dühítő
😂vicces
0
😂vicces
😮húha
0
😮húha

Vélemény, hozzászólás?

Iratkozzon fel a Védett Társadalom Alapítvány hírlevelére!

Adja hozzá a VDTA friss híreit a Google hírfolyamához