2025.január 12.
Ernő, Erneszta, Tatjána
Hírek 🔊

A világ egyik legokosabb embere megalkotta a valóság, Isten és a tudatosság Kognitív-elméleti Univerzum Modelljét

Facebook
Email
Telegram
Twitter
VK
Nyomtat

Adja hozzá a VDTA friss híreit a Google hírfolyamához

Az emberiséget évszázadok óta lenyűgözi a valóság, a tudatosság és helyünk megértésének vágya az univerzumban. Az egyik legérdekesebb és legambiciózusabb modern kísérlet ezen rejtélyek feltárására a Kognitív-elméleti Univerzum Modellje (CTMU), amelyet Christopher Langan fejlesztett ki.

Langan valóságról alkotott meglátásai, akinek IQ-ját 195-200 közé becsülik, kihívást jelentenek a hagyományos gondolkodás számára, és egyesítik a filozófiát, a matematikát és a metafizikát egy egységes keretben.

A CTMU alapjai

A CTMU lényege, hogy a valóság természetét nyelvi és geometriai keretek szintézisével magyarázza. Míg Einstein a valóságot geometrikusnak, Bertrand Russell pedig nyelvi természetűnek képzelte el, Langan úgy véli, hogy a valóság logiko-geometrikus – egy olyan keverék, amely új elméleti struktúrát igényel tulajdonságainak megértéséhez.

A CTMU azt állítja, hogy a valóságnak van egy identitása, amely hasonló a bibliai Isten-fogalomhoz, ahogy azt Mózes és az égő csipkebokor történetében leírják: “Vagyok, aki vagyok.” Langan szerint ez az identitás a valóság belső jellemzője, és az alap, amelyből minden tulajdonsága származik. Ebben a modellben a valóság önfenntartó és önreferenciális, tükrözve számos világvallás isteni fogalmának jellemzőit.

Egy egyetemes struktúra

Langan hangsúlyozza, hogy a CTMU nem pusztán filozófiai absztrakció, hanem univerzális és abszolút keret. Eszközöket nyújt a valóság megértéséhez a különböző tudományágakban – például a fizikában, a nyelvészetben és a metafizikában -, anélkül, hogy ezeket elszigetelt kategóriákra korlátozná. Ez az egyetemesség az egzisztencia invariáns igazságait tükrözi, amelyek túlmutatnak az időn és a téren.

Langan szerint a valóság nem statikus, hanem dinamikus és generatív. A valóság minden része összekapcsolódik, és egy önszimuláló, önfeldolgozó egészet alkot. Ebben az értelemben a CTMU áthidalja a tudományos és a spirituális közötti szakadékot azáltal, hogy egy determinisztikus és tudatos univerzumot ír le.

Isten a CTMU keretében

A CTMU istenképe egyszerre mélyreható és személyes. Istent a valóság végső identitásaként írja le – egy lényként, aki egyszerre immanens (jelen van az univerzumban) és transzcendens (nagyobb az univerzumnál). Ez a perspektíva összhangban áll a panteizmussal, azzal a hittel, hogy az univerzum Istenben létezik, de Isten nem korlátozódik az univerzumra.

Langan tisztázza, hogy míg a panteizmus Istent az anyagi univerzummal azonosítja, a CTMU panteista nézőpontja ezen túlmutat. Az általunk megfigyelt univerzum egy nagyobb, átfogóbb valóság részhalmaza. Ez a valóság nemcsak a fizikai domént foglalja magában, hanem egy “feldolgozó” domént is – egy alapvető, nem terminális szférát, amely fenntartja a megfigyelhető univerzumot.

Tudatosság és szabad akarat

A CTMU egyik központi tétele a tudatosság és a szabad akarat magyarázata. Langan a tudatosságot a valóság feldolgozó funkciójaként írja le, amelyben az egyéni “identitásoperátorok” információkat dolgoznak fel és ismernek fel. Ezek az operátorok az univerzum minden pontján léteznek, és a tudatosság alapját képezik.

Ez a nézőpont radikális állításhoz vezet: a tudatosság a valóság alapvető tulajdonsága. Minden, az emberektől az élettelen tárgyakig, rendelkezik egyfajta általános tudatossággal, bár ez különböző szinteken nyilvánul meg. Míg egy asztal nem “öntudatos,” az univerzum általános tudatosságában részt vesz a valóság más elemeivel való kölcsönhatásán keresztül.

Langan a szabad akarat létezését is megerősíti, szemben az okság determinisztikus értelmezéseivel. A CTMU-ben az okság nemcsak múltból jövőbe, hanem egy zárt körforgásban a jövőt a múlthoz kapcsolva működik. Ez a “metaokozás” lehetővé teszi a generatív folyamatokat, és biztosítja, hogy a valóság ne csupán egy fix, determinisztikus szerkezet legyen.

Az ember szerepe és erkölcsi következmények

A CTMU szerint az emberek egyedi pozíciót foglalnak el mint Isten tükröződései. Minden ember, mint Isten képmása, megtestesíti az univerzum szerkezetét, és részt vesz annak folyamatos teremtésében. Ez a kapcsolat mélyen személyes, mivel Isten minden egyénbe “beleírja” magát, létrehozva ezzel a szent és emberi közötti mély kapcsolatot.

Ez a kapcsolat azonban felelősséggel is jár. Langan szerint az univerzum állapota az emberi döntéseket tükrözi. Ha az emberek összhangban cselekednének Isten akaratával, ez a világ a lehető legjobb világgá válhatna. Ezzel szemben a viszály és az erkölcsi kudarcok töredezett és tökéletlen valósághoz vezetnek.

Isten elutasításának végső következménye Langan figyelmeztetése szerint a spirituális feledés. Azok számára, akik tagadják vagy megsértik Istent, az eredmény az isteni koherencia és létezés forrásától való elszakadás. Ezek az emberek megpróbálhatják megteremteni saját valóságukat, de ezek az önálló világok gyakran pokolian tükrözik belső gyötrődésüket.

Angyalok, démonok és a gonosz természete

A CTMU metafizikai kerete kiterjed az angyalokra, démonokra és az ördögre is. Langan szerint ezek az entitások valóságosak és a valóság szerkezetének szerves részei. Az angyalok a koherenciát és Isten akaratával való összhangot tükrözik, míg a démonok és a Sátán az ellentétet – az inkoherencia és a lázadás erőit.

Érdekes módon Langan úgy véli, hogy a Sátánból hiányzik a belső koherencia. Az ördög emberi közreműködésre támaszkodik hatalma és befolyása megnyilvánításához. Ez a nézőpont kiemeli az emberi felelősség fontosságát a gonosz ellenállásában és a valóság isteni harmóniával való összhangba hozásában.

Következtetések a valóságra és azon túl

A CTMU úttörő perspektívát kínál a létezés természetéről, amely egyesíti a tudományt, a filozófiát és a teológiát egyetlen elméleti keretben. Hatásai széles körűek, kihívást jelentenek a hagyományos oksági, tudatossági és isteni fogalmak számára.

Az összekapcsoltságot és a valóság generatív természetét hangsúlyozva a CTMU arra ösztönöz minket, hogy újragondoljuk kapcsolatunkat az univerzummal és helyünket benne. Azt sugallja, hogy a valóság megértéséhez nemcsak tudományos vizsgálódásra, hanem spirituális tudatosságra is szükség van – a logika, a nyelv és a hit szintézisére.

Összefoglalva, Christopher Langan CTMU-ja mély és gondolatébresztő lencsét kínál az univerzum szemléléséhez. A valóság isteni identitásának és saját helyünk társteremtőként való felismerése révén törekedhetünk egy jobb világ felépítésére – egy olyan világra, amely tükrözi azt a koherenciát és szeretetet, amely Istent fenntartja.

Mi a reakciód?
👍tetszik
5
👍tetszik
👎nem
0
👎nem
💘szeretem
0
💘szeretem
😡dühítő
0
😡dühítő
😂vicces
0
😂vicces
😮húha
1
😮húha

Vélemény, hozzászólás?

Iratkozzon fel a Védett Társadalom Alapítvány hírlevelére!

Adja hozzá a VDTA friss híreit a Google hírfolyamához