Újra berobbant a vita Olaszországban arról, hogy ki kellene szélesíteni az állampolgársági engedélyek jóváhagyását. Az olimpiai játékok apropóján felszínre került az állampolgárság kérdése, mivel számos színes bőrű másodgenerációs sportoló indult olasz színekben és szerzett dicsőséget Itáliának.
Elly Sclein, a Demokrata Párt főtitkára bejelentette: aki Olaszországban születik és tanul, annak joga van az olasz állampolgársághoz. A Demokrata Párt véleményéhez csatlakoztak az ellenzéki pártok is, az Öt Csillag Mozgalom, valamint a kisebb baloldali alakulatok. A Több Európa párt bejelentette: referendumot indít, hogy az állampolgárok is beleszólhassanak az immár évek óta vitatott témához. Várhatóan az olasz baloldal szeptemberben újra elkezdi a harcot a bevándorlók állampolgársághoz juttatásáért.
A sajtó arról is beszámol, hogy érdekes fordulat következett be, mivel a kérdés megosztja a jobbközép koalíciós kormánypártokat. Míg az Olasz Testvérek és a Liga kategorikusan elutasít bármifajta változtatást a jelenlegi jogrenden, addig a Hajrá, Olaszország! némi engedményt adna.
Az ellenzéki pártok évek óta a ius soli bevezetését szorgalmazzák, azaz az Olaszországban született külföldiek gyermekeinek engedélyeznék az állampolgárság felvételét.
A Hajrá, Olaszország! párt a ius scholae engedélyezése fele hajlik az integráció megkönnyítése érdekében. Ez az Itáliában tanulmányokat folytató diákoknak engedélyezné az olasz állampolgárság felvételét. A kormány többsége azonban határozottan ellenez bármifajta változtatást.
Matteo Salvini kormányfő-helyettes szinte azonnal reagált a Demokrata Párt provokációjára. Hangsúlyozta, szó sem lehet az olasz állampolgárság kiárusításáról.
Nyomatékosította, hogy a kiskorúak állampolgársághoz juttatása számos bonyodalmat vet fel, hiszen ha a szülők törvénybe ütköző dolgot követnek el, akkor a kiskorú olasz állampolgárságú gyermek miatt lehetetlenné válik kitoloncolásuk.
Nicola Molteni, a belügyi államtitkár, a Liga képviselője leszögezte, semmifajta változást nem engedélyeznek, amíg kormányon vannak. A választópolgárok azért szavaztak a jobbközép koalícióra, mert azt kérik, hogy a jelenlegi törvénykezés maradjon érvényben, hiszen az kitűnően működik.
Kétségtelenül az elmúlt harminc évben a bevándorlás következtében jelentősen átalakult az olasz társadalom, ez azonban nem teszi szükségessé további engedmények bevezetését. A migrációs jelenséggel hosszabb ideje küzdő országok sem tették ezt meg
– tette hozzá. A Liga politikusa szerint a ius soli, a ius culturae és a ius scholae, csupán a baloldal ideológiai harcának része. Azt is hangsúlyozta, hogy
nem lehet arra hivatkozni, hogy az állampolgárság jóváhagyása segíti majd az integrációt. Ellenkezőleg, csak azoknak szabad engedélyezni a kérelmét, akik már beilleszkedtek, és tiszteletben tartják az ország jogrendjét és kultúráját.
Azt is elmondta: a bevándorlók kiskorú gyermekei ugyanabban az ellátásban részesülnek, mint az olasz gyermekek. A törvény módosítása kétségtelenül óriási hatással lenne a társadalomra, több millió Itáliában élő bevándorló jutna állampolgársághoz. Jelenleg a ius sanguinis van érvényben, azaz a vérségi elv alapján a születéskor kapja meg az állampolgárságot az, akinek legalább egy szülője olasz.