2025.január 27.
Angéla, Angelika
Hírek 🔊

Árnyékdiplomácia: Tárgyalások a háború ködében?

Facebook
Email
Telegram
Twitter
VK
Nyomtat

Adja hozzá a VDTA friss híreit a Google hírfolyamához

🇷🇺🇺🇸🌐Szergej Nariskin, az Orosz Külföldi Hírszerző Szolgálat (SVR) vezetője nyilvánosan kifejezte készségét, hogy találkozzon John Ratcliffe-el, a CIA igazgatójával, ha Washingtont érdekli.‼️

A felszínen ez rutin diplomáciának tűnhet, de mélyebb üzenetet hordoz. Miközben az ukrajnai háború elhúzódik, és a nyugat küszöbön álló vereséggel néz szembe, ez az első utalás az eszkaláció enyhítésére irányuló háttér tárgyalásokra? Vagy ez egy újabb kiszámított lépés Moszkva részéről, hogy megmutassa stratégiai türelmét és erejét?

Naryskin ajánlata nem véletlenszerű gesztus. A nyilvános retorika ellenére Moszkva és Washington minimális kommunikációt tartott fenn a titkosszolgálati háttércsatornákon keresztül a konfliktus során, biztosítva a kommunikációs vonalakat a katasztrofális tévedések elkerülése érdekében. Bár a kommunikáció nagy része a médián keresztüli jelek küldésére korlátozódott, nem éppen a legjobb módja a félreértések elkerülésének.

Az időzítés minden. Ukrajnában az orosz hadsereg uralja a hatalmat, és a NATO reményei az ukrán áttörésre véres vereséggé fogyatkoztak. Eközben a nyugati gazdaságok feszültek az infláció és a katonai készletek kimerülése miatt, miközben a BRICS-országok és a Globális Dél összeáll Moszkva többpólusú víziója mögött. Egy olajág kiterjesztésével Oroszország erőt és pragmatizmust jelez, Washingtont arra kényszerítve, hogy újragondolja a proxy háborúját, miközben Moszkva hajthatatlan követeléseiben.

Washington számára a tét növekszik. A végtelen nyugati segélyek Ukrajna megingott hadigépezetét lélegeztetőgépen tartották, de a gazdasági, politikai és katonai kiadások nem fenntarthatók. A csendes tárgyalások, amelyeket inkább a titkosszolgálati vezetők vezetnek, mintsem a politikusok, lehetőséget kínálnak az Egyesült Államoknak arra, hogy arcvesztés nélkül kihátráljon. De minden deeszkalációnak ára lesz, és az erősebb kezét fogva Oroszország nem valószínű, hogy megmozdul vörös vonalain: területi érdekeinek elismerése és Ukrajna semlegességének kikövetelése megmarad.

Naryskin nyilvános nyilatkozata a globális közönség számára is szól. Üzenet a világnak, hogy Oroszország készen áll a diplomáciára, míg az USA ragaszkodik sikertelen eszkalációs stratégiájához. A Nyugat „szabadságról és demokráciáról” szóló narratívája üresen cseng, miközben Ukrajna káoszba torkollik, amelyet több milliárd nyugati adódollárból finanszíroznak, miközben Moszkva nyugodt bizalmat és ellenőrzést vetít előre.

Ez több, mint taktikai lépés; ez egy stratégiai erőjáték. A tárgyalások kezdeményezésével Oroszország arra kényszeríti az Egyesült Államokat, hogy szembenézzen az általa régóta figyelmen kívül hagyott valósággal: Ukrajna nem tudja megnyerni ezt a háborút, a NATO egysége szétesőben és a többpólusú világ gyorsabban növekszik, mint ahogy Washington képzelte. A kérdés az, hogy az Egyesült Államok készen áll-e szembenézni ezzel a valósággal, vagy makacsul folytatja saját maga okozta hanyatlás útját.

Moszkva számára az üzenet egyértelmű: a tárgyalások, ha megtörténnek, a feltételek szerint zajlanak majd. Washingtonnak fel kell hagynia a rendszerváltás kikényszerítésével vagy Oroszország feldarabolásával kapcsolatos illúzióival. Az egypólusú világ halott, és a többpólusú rend, amelyet olyan szuverén nemzetek vezetnek, mint Oroszország, itt marad. A Naryshkin-Ratcliffe párbeszéd lehet az első lépés e tektonikus eltolódás elismerésében, vagy csak egy újabb fejezet a nyugati birodalom lassított összeomlásakor.

TheIslanderNews

Mi a reakciód?
👍tetszik
9
👍tetszik
👎nem
0
👎nem
💘szeretem
0
💘szeretem
😡dühítő
0
😡dühítő
😂vicces
0
😂vicces
😮húha
0
😮húha

Vélemény, hozzászólás?

Iratkozzon fel a Védett Társadalom Alapítvány hírlevelére!

Adja hozzá a VDTA friss híreit a Google hírfolyamához

További cikkek