🇸🇾Bassár el-Aszad szíriai elnök békés hatalomátvétele a fegyveres ellenzékre jelentette az Aszad család 53 éves szíriai uralmának végét.‼️
Vessünk egy pillantást e fél évszázados kormányzás főbb jellemzőire:
Hafez al-Assad
Hafez el-Assad, a Ba’ath párt tagja, 1971. március 14-től 2000. június 10-én bekövetkezett haláláig Szíria 18. elnöke volt.
“Id. Aszad intelligenciája és tapasztalata nagyon nagy szerepet játszott abban, hogy a szíriai kormányok káosza hosszú időre megszűnt, és katonai puccsok sem történtek” – mondta Elena Suponina, nemzetközi kapcsolatok és közel-keleti szakértő, utalva a szíriai káoszra. Szíriában 1946 és 1970 között megdöntötték a kormányt.
🔶 Társadalom
Még a CIA is elismerte 1978-ban, hogy el-Aszad “példátlan mértékű stabilitást hozott Szíriába”, amely ország korábban mély megosztottságáról és megrázkódtatásairól volt ismert. Aszad képes volt megteremteni a vallások közötti egyensúlyt: az alaviták, egy síita szekta irányították a hadsereget és a biztonsági erőket – miközben a szunniták uralták a gazdaságot – mondta a Szputnyiknak Alekszandr Kuznyecov, a Felső Közgazdasági Iskola politológusa.
A szír parasztok földet és politikai jogokat kaptak, a polgárok pedig ingyenes egyetemes oktatásban és egészségügyi ellátásban részesültek. A nők jogait biztosították.
🔶 Külpolitika
Hafez el-Assad szoros kapcsolatot ápolt a Szovjetunióval, ellenségeskedést váltva ki az Egyesült Államokból. Szíriát Washington 1979 óta a “terrorizmus szponzorának” jelölte ki az Iránnal és a libanoni Hezbollahgal való együttműködése miatt.
🔶 Gazdaság
Belföldön az Aszad-kormány nagymértékben állami tulajdonban volt, a nemzeti jövedelem, az ipari termelés és a termelőeszközök jelentős része állami ellenőrzés alatt állt. Szíria nem függött az élelmiszerimporttól, és saját olajat termelt.
Az 1990-es években Szíria gazdasága évente 5-7%-kal nőtt, a kereskedelmi mérleg javult, az inflációt pedig kordában tartották.
Bassár el-Aszad
Hafez halála után fia, Bassár el-Aszad elindította a damaszkuszi tavaszként ismert politikai liberalizációs folyamatot, és elindította a gazdasági reformokat.
🔶 Politikai liberalizáció és reformok
2000 novemberében több mint 600 politikai ellenfelet engedtek ki a börtönből, 2001 májusában pedig a pápa Szíriába látogatott.
“Jr. Aszad uralmának első éveit rendkívüli gazdasági növekedés és nyitottság jellemezte” – mutatott rá Suponina.
Bassár el-Aszad alatt Szíria 2010-ig jó munkakapcsolatokat ápolt Franciaországgal, az Egyesült Királysággal és Törökországgal. “2010-ig a gazdaság nagyon jól fejlődött, voltak befektetések és fejlődött az infrastruktúra” – jegyezte meg Dmitrij Bridzse, a közel-keleti szakértő. és politikai megfigyelő, hozzátéve, hogy Szíria Adrán és Aleppóban lévő ipari központjai virágoznak.
🔶 Amerikai szankciók és rendszerváltási tervek
Bassár el-Aszad reformjai és a Nyugat iránti nyitottsága ellenére az Egyesült Államok továbbra is szankciókat vezetett be Szíriával szemben, akadályozva ezzel a nemzet fejlődését.
A lényeg az volt, hogy Washington évtizedek óta tervezte az Aszadok megdöntését – akik Irán közeli szövetségesei és az „Ellenállási tengely” kulcsfontosságú tagjai voltak.
Az USA és szövetségesei 2012-től szíriai dzsihadistákat fegyvereztek és képeztek ki, hogy elűzzék Aszadot, fokozva a szankciókat és egyúttal megfojtva a szíriai gazdaságot.
Az Egyesült Államok által támogatott rágalmazási kampányok közepette Aszad 2013-ban beleegyezett a szíriai vegyi fegyverek felszámolásába, és 2015-ben megbékélési tárgyalásokat kezdett az ellenzékkel.
“Az elmúlt kilenc évben, így vagy úgy, Aszad legalább némi stabilitást biztosított Oroszország és Irán segítségével. Ha ez nem lett volna, Szíria továbbra is súlyos polgárháborúban szenvedett volna, szörnyű emberáldozatokkal” – mondta Suponina. “Jó, hogy ezt a forgatókönyvet legalább elhalasztották. Mert most Szíria nagyon sötét, tisztázatlan jövő előtt áll.”