2025.május 3.
Tímea, Irma, Jakab, Fülöp
Hírek 🔊

Az EP képviselő nem tekintheti meg a koronavírus-oltási szerződéseket

Facebook
Email
Telegram
Twitter
VK
Nyomtat

Adja hozzá a VDTA friss híreit a Google hírfolyamához

Az iratbetekintést az Európai Bizottsággal való “lojális együttműködésre” hivatkozva tagadták meg. Pürner európai parlamenti képviselő “gúnyolódásról” beszél, és emlékeztet a von der Leyen bizottsági elnök ellen folyamatban lévő eljárásokra. Az átláthatóság hiányát és az esetleges összeférhetetlenségeket évek óta kritizálják

Friedrich Pürner európai parlamenti képviselő megpróbálta megtekinteni az Európai Unió (EU) és a Corona vakcinagyártók között 2021/22-ben kötött mind a tizenegy szerződést. Konkrétan a BioNTech/Pfizer, a Moderna, az AstraZeneca, a Johnson & Johnson, a Sanofi-GSK, valamint a Novavax, a HIPRA és a CureVac vállalatokkal kötött szerződésekre vonatkozókat. A szerződésekhez való hozzáférést azonban megtagadták tőle. Pürner az akták betekintésének megtagadását “mindazok gúnyolódásának” nevezi, akik a politikai Corona-intézkedések tisztázását és átláthatóságát követelik. A német Bundestaghoz hasonlóan “az Európai Parlament többséget adó képviselőcsoportjainak nincs komoly érdeke az őszinte újraértékelésben”.

Az olasz “Radiotelevisione italiana” (Rai) műsorszolgáltató vállalat 2021-ben  már közzétette az EU  és a Moderna nem szerkesztett szerződéseit. Mostantól a “Kérdezze meg az államot” platformon is megtekinthetők.  Szlovéniában négy szerződést tettek közzé az EU-tagállam és a BioNTech/Pfizer között az információszabadság iránti kérelem eredményeként, de ezeket is részben kitakarták. Például a megrendelt dobozokért fizetett ár nem látható. Hivatalosan az Európai Bizottság eddig  csak pár helyen tette közzé az összes elérhető szerződésszöveget.

Az EU Egészségügyi Bizottságának (SANT bizottság) helyettes tagjaként  Pürner ezért arra kérte a bizottság elnökét, Adam Jarubas lengyel EP-képviselőt, hogy kérjen ki minden szerződést az Európai Bizottságtól teljes egészében és szerkesztetlenül. Válaszában Jarubas elnök megerősítette, hogy minőségében “a bizottság nevében információkat kérhet a Bizottságtól”. Az egészségügyi bizottság koordinátorai 2025. március 19-i ülésükön megvitatták Pürner kérését, de végül elutasították.

Jarubas válaszában kijelenti: “A Bizottsággal fenntartott kapcsolataiban a SANT bizottságot az Európai Parlament részeként köti a lojális együttműködés elve.” A koordinátorok azt is megjegyezték, hogy a “COVID-19 világjárvány” témája “nem része a jelenlegi SANT munkaprogramnak”. A Bizottság ezzel kapcsolatos intézkedéseivel a Covid19-világjárvánnyal foglalkozó különbizottság (Tanulságok és ajánlások a jövőre nézve) jelentése már átfogóan foglalkozott. Pürner “megújíthatja kérését, ha a SANT bizottság felveszi munkaprogramjába a COVID-19 világjárvány kérdéseit”.

Pürner nyilatkozatában egyértelműen bírálja a döntést, és felteszi a kérdést, hogy az EU Egészségügyi Bizottságának “nem kellene-e korrekciós és parlamenti ellenőrzésének lenni az Európai Bizottság felett”: “Hogyan kellene a megválasztott európai parlamenti képviselőknek komolyan és lelkiismeretesen végezniük a bizottságban a munkájukat, ha még az iratokhoz sem férhetnek hozzá?” Emlékeztet arra is, hogy az Európai Bizottság elnökének, Ursula von der Leyennek (EVG) az ügye “továbbra is folyamatban van az EU Bírósága előtt “.

Ursula von der Leyen, a Bizottság akkori és jelenlegi elnöke állítólag az EU történetének legnagyobb üzletét tárgyalta a Pfizer vezérigazgatójával, Albert Bourlával, többek között sms üzenetben. A “New York Times” (NYT) vagy a “Cicero” újságírói,  valamint olyan európai parlamenti képviselők, mint Martin Sonneborn (Die Partei) évek óta próbálják megvizsgálni az Európai Bizottság oltóanyag-beszerzését, amely legalább részben nem átlátható.  A NYT jelenleg pert indít az EU Törvényszékén  a szöveges üzenetek kiadása miatt.

Az Európai Ügyészség  2022 októbere óta vizsgálja a “Covid19-oltóanyagok beszerzését az Európai Unióban” – egyelőre eredménytelenül. 2024-ben az Európai Ügyészség átvette a belga ügyészség von der Leyen ellen folytatott nyomozását is “közhivatalba való beavatkozás, szöveges üzenetek megsemmisítése, korrupció és összeférhetetlenség” miatt.  A liège-i bíróság azonban  2025 januárjában több pert is elutasított  von der Leyen  ellen e tekintetben.

Emily O’Reilly európai ombudsman már 2022-ben hozzáférést kívánt kapni az SMS-hez és más dokumentumokhoz. A jelenlegi képviselőhöz, Pürnerhez hasonlóan elutasították és kritizálták. Nem sokkal később  az Európai Számvevőszék azt is bírálta, hogy a Bizottság nem nyújtott részletesebb tájékoztatást von der Leyen közbeszerzési eljárásban betöltött konkrét szerepéről. 2024 júliusában az EU bírósága foglalkozott az EU és a BioNTech/Pfizer közötti megállapodásokkal. A luxemburgi bírák úgy döntöttek, hogy az Európai Bizottság megsértette az uniós jogot azzal, hogy titokban tartotta a milliárd dolláros Corona vakcinaszerződésekre vonatkozó információkat. A bíróság konkrétan bírálta a brüsszeli hatóságot, amiért nem biztosított elegendő hozzáférést a vonatkozó dokumentumokhoz, különös tekintettel az esetleges összeférhetetlenségekre és az oltóanyaggyártók kompenzációs szabályaira.

Mi a reakciód?
👍tetszik
0
👍tetszik
👎nem
0
👎nem
💘szeretem
0
💘szeretem
😡dühítő
26
😡dühítő
😂vicces
1
😂vicces
😮húha
0
😮húha

Vélemény, hozzászólás?

Iratkozzon fel a Védett Társadalom Alapítvány hírlevelére!

Adja hozzá a VDTA friss híreit a Google hírfolyamához