A lengyel hatóságok hagyták elmenekülni a szabotőrt.
Hiába kérte Németország a lengyel hatóságoktól, hogy vegyenek őrizetbe egy, az Északi Áramlat felrobbantásával gyanúsított személyt, de ezt a lengyelek nem voltak hajlandók megtenni – számolt be róla a Wall Street Journal. A lap szerint az elutasítást követően a németek a lengyel kormányhoz fordultak, de a lengyelek kormányzati szinten sem voltak hajlandók együttműködni.
Németország még júniusban fordult jogsegélyért a lengyelekhez. A lengyel hatóságok viszont különböző bürokratikus problémákra hivatkozva megtagadták, hogy érvényt szerezzenek a gyanúsítottak ellen kiadott elfogatóparancsnak. A lengyel ügyészség pedig arra hivatkozva nem segített a németeknek, hogy a belbiztonsági hivatalnak még „ki kell vizsgálnia az ügyet”.
A WSJ beszámolója szerint július 2-án egy Olaf Scholz német kancellár vezette német miniszteri küldöttség érkezett Varsóba, hogy közben járjanak az ügyben. Egy magas rangú lengyel tisztviselő azonban azzal fogadta a német küldöttséget, hogy
minden potenciális gyanúsítottat, aki szerepet játszhatott a vezeték megsemmisítésében, ki kellene tüntetni, nem pedig letartóztatni”
Nem sokkal később a lengyel hatóságok azt közölték német kollégáikkal, hogy a gyanúsított autóval elhagyta az országot és Ukrajnába távozott. Ezzel a lengyelek a németek szerint csak „sót dörzsöltek a sebbe” – írta a WSJ. A többi gyanúsított is Ukrajnában tartózkodik, Kijev persze nem hajlandó kiadni a gyanúsítottakat.
Ahogy arról nemrég mi is beszámoltunk Donald Tusk lengyel kormányfő keményen odaszólt azoknak, akik korábban kritizálták a Északi Áramlat gázvezeték felrobbantását. „Az Északi Áramlat-1 és -2 összes támogatójának: az egyetlen dolog, amit tennetek kellene az az, hogy bocsánatot kértek és csöndben maradtok” – írta a baloldali kormányfő.
Tusk ezt azután osztotta meg, miután szintén a WSJ arról írt, hogy Zelenszkij hagyta jóvá az Északi Áramlat felrobbantását, az ukránok a CIA tiltakozása ellenére vitték véghez a szabotázst.