Az Egyesült Királyság szerint egy új, országok felett álló bankkal az Európai Unió és a tőle kívül álló európai országok kedvezőbben fejleszthetnék a védelmi képességeiket.
Múlt hét folyamán az Egyesült Királyság tisztviselői titkos összejövetelen vettek részt az Európai Unió tisztviselőivel, melyen a kontinens úrafegyverkezéséről, és annak finanszírozásáról volt szó. A megbeszéléesen arról esett szó, hogy kidolgozzák egy új védelmi alap terveit, amivel akár az Európai Bizottság is megkerülhető. A Politico információi szerint a találkozón részt vettek a nemzeti pénzügyminisztériumok vezető tisztviselői Svédországból, Dániából, Finnországból, Lengyelországból, Hollandiából és Nagy-Britanniából is.
A brüsszeli lapnak név nélkül nyilatkozó források azt mondták, hogy az összejövetelen egy nemzetek felett átívelő bank létrehozásának esetleges megalapításáról beszéltek, melynek támogatásával közösen vásárolnának fegyvereket, így csökkentve a védelmi beszerzések költségeit. A Politicónak nyilatkozó tisztviselők azt mondták, hogy a tárgyaláson az Egyesült Királyság pénzügyminisztériumának javaslatára fókuszáltak, aminek a lényege, hogy a közös bank által a kormányok kihúzhatják a katonai felszerelés előzetes tőkeköltségét a nemzeti költségvetésükből, ami óriási előnyökkel járhat a szigorú kiadási szabályokkal bíró országoknak.
A Politico cikke úgy fogalmaz, hogy a javaslat annak köszönhető, hogy Donald Trump amerikai elnök látszólag nem érdekelt Európa védelmében, a kontinens kormányai február eleje óta a védelmi beruházások növelésén fáradoznak, egyesek pedig túl akarják lépni a NATO által előírt célt, miszerint az éves GDP 2 százalékát védelemre kell költeni.
Országok felett álló bankkal finanszíroznák a védelmi kiadásokat
A britek által felvázolt rendszer lehetővé tenné, hogy a pénzügyi alap fegyvereket vásároljon a tagok nevében, márpedig ez a lehetőség az EU-s stratégiából hiányzik. Több uniós diplomata is üdvözli a britek felvetését, egyikük azt mondta a Politicónak, hogy a javaslat épp azért vonzó, mert az Unió ellenőrzése nélkül dönthetnek a védelmi beszerzésekről. A találkozó részleteit ismerő EU-s tisztviselők közül egyesek úgy vélik, hogy a körmönfont pénzügyi tervezés aligha elég ahhoz, hogy meggyőzzék a dél-európai országokat, például Franciaországot, Olaszországot és Spanyolországot, akik előnyben részesíthetik Ursula von der Leyen korábbi felvetését, és a Bizottság által támogatott, közös uniós tőkepiaci kölcsönökből finanszírozott támogatásokat. Ezek az országok attól félhetnek, hogy a kívülről érkező adósságok vállalása ronthatja a piaci besorolásukat, és megfélemlítheti a befektetőket.
Északon ehhez képest más a helyzet, ott támogatnak minden olyan tervet, amely a kölcsönös adósságra épít, így a balti országok és az olyan, EU-n kívüli államok, mint például Norvégia érdekelt lehet a brit rendszerhez való csatlakozásban.
A javaslat indoka, hogy a britek megoldást akarnak találni egy problémára, mely abból fakad, hogy már nem tagjai az Európai Uniónak, és amivel más, szintén nem EU-tagállamoknak is “jót” tehetnek. Az Európai Unión kívüli államokat nem érinti az Európai Bizottság által javasolt 150 milliárd eurós csomag, melyből az EU-s országok védelmi fejlesztési céljainak finanszírozására szánnak.
Hitel, hitel hátán és egy új pénzügyi intézmény
A brit ötlet gyakorlatilag – hitel ellenében – pénzügyi előnyt biztosít a kormányok számára azáltal, hogy a katonai felszerelések előzetes beszerzési költségét áthelyezi az új intézmény mérlegébe, és így felszabadítja a nemzeti költségvetéseket, ami persze nem azt jelenti, hogy az adósságkamatot nem kell fizetni.
Arról egyelőre nem volt szó, hogy ki irányítaná a britek által elképzelt intézményt, márpedig ez kulcskérdés, ha a szervezet az Európai Bizottság hatáskörén kívül működik. Megjegyzendő: nemcsak az Egyesült Királyság dolgozik azon, hogy átlépjék az Európai Bizottságot. Lengyelország nemrég felkérte a Bruegel intézetet, hogy dolgozzon ki egy tervet az „újrafegyverkezési bankról”, melyről a pénzügyminiszterek informális találkozóján tárgyalnak szombaton Varsóban.