2025.július 15.
Örkény, Henrik, Roland, Bonaventúra
Hírek 🔊

Digitális aratás – BlackRock, Vanguard, State Street: Részvényesek az árnyékban

Facebook
Email
Telegram
Twitter
VK
Nyomtat

Adja hozzá a VDTA friss híreit a Google hírfolyamához

Nem árulnak vetőmagot, nem birtokolnak traktorokat, nem üzemeltetnek raktárakat és nem szállítanak gabonát – és mégis a BlackRock, a Vanguard és a State Street a globális mezőgazdaság legerősebb szereplői közé tartoznak. Ez a három vagyonkezelő együttesen több mint 26 billió dollárnyi eszközt irányít – többet, mint az Egyesült Államok és India bruttó hazai terméke együttvéve. Szinte az összes nagyobb mezőgazdasági vállalat részvényesei: a Bayer, a Cargill, az ADM, a Nestlé, a Deere & Co. és még sok más. Nem versenyeznek, ez közös bennük. És ezen a közös tulajdonláson keresztül gyakorolják a hatalmat.

Ezeknek a vállalatoknak nem kell politikai napirendet hirdetniük – ők alakítják a politikai döntések meghozatalának struktúráit. Befolyásuk nem hangos vagy merész, hanem strukturális: az igazgatótanácsok, a részvényesi határozatok és a tőkeáramlások révén. És nagyrészt rejtve marad a nyilvánosság elől.

De következményei mindenütt érezhetők. Az ETC Group “Food Barons 2022” jelentése szerint a BlackRock, a Vanguard és a State Street domináns részesedéssel rendelkezik a teljes élelmiszerláncban – a vetőmagoktól és vegyszerektől a szupermarketekig és a logisztikai platformokig. Számos területen ők az adott vállalatok három legnagyobb részvényese. Ez azt jelenti, hogy a Bayer és a Syngenta vagy a Nestlé és a PepsiCo közötti “verseny” gyakran csak látványosság. Az igazi hatalom a háttérben ül.

Ezek a szereplők nem vesznek részt mikromenedzsmentben. Nem kell. Erejük a szavazásban rejlik – annak meghatározásában, hogy mi számít értéknek, mi számít kockázatnak és mi számít elfogadható viselkedésnek. Ezt a viselkedést egyre inkább az ESG-kritériumok alakítják: környezeti, társadalmi, vállalatirányítási.

De az ESG nem erkölcsi iránytű. Ez egy kockázati keretrendszer. Az elmúlt években a BlackRock and Co. klímatudatos befektetőként lépett fel. “Nettó nulláról”, “átmeneti finanszírozásról” és “fenntartható mezőgazdaságról” beszélnek. De a cél nem az élelmiszerrendszer szén-dioxid-mentesítése, hanem a portfóliók biztosítása.

Ugyanazok a vállalatok, amelyek fosszilis tüzelőanyagokba fektetnek be, szén-dioxid-kompenzációs projekteket is finanszíroznak. Ugyanazok, akik az ipari mezőgazdaságot támogatják, támogatják a “klímabarát” vetőmag-technológiákat. Ez nem átalakulás – ez fedezet.

És India megmutatja, hová vezet ez. A nagy befektetők földbérleti platformokat, agrár-fintech induló vállalkozásokat és szén-dioxid-tanúsítvány-összesítőket finanszíroznak, amelyek azt ígérik, hogy “kiaknázzák” a termőföld “értékét”. De ez az “érték” gyakran azt jelenti, hogy a gazdálkodók függővé válnak a digitális minősítésektől, a szabályozási megfeleléstől és a spekulatív piacoktól, amelyeket nem tudnak irányítani. Ez nem befektetés – ez a zöld címkével ellátott kizsákmányolás.

A mezőgazdaság legveszélyesebb változása ma nem technológiai, hanem pénzügyi változás. A föld már nem csak az élelmiszer-termelés helye – eszközosztály, az infláció elleni fedezet, az adatgyűjtés és a szén-dioxid-spekuláció helye. Ebben a modellben a gazdálkodó már nem termelő – hanem bérlő valaki más mérlegében.

És ez az egyensúly globális.

A BlackRocknak nem kell magának a földnek a tulajdonosa. Elég, ha az a cég a tulajdonosa, amely a földet bérbe adó céget birtokolja. Összetett befektetési struktúrákat használnak a termőföldek összekapcsolására, értékpapírosítására és kereskedelmére – gyakran az ott élők tudta nélkül. Ez kerítés nélküli ház. Ellenőrzés kormány nélkül. Ezek az eszközkezelők szeretik magukat passzív befektetőként bemutatni. Azt állítják, hogy csak követik a piacot, nem pedig aktívan irányítanak. De ha egy iparág összes nagyvállalatának 5-10%-át birtokolja, akkor nem megfigyelő – Ön a piac. És azok, akik a részvényesi határozatokról szavaznak, kinevezik az igazgatósági tagokat és meghatározzák a javadalmazást, nem passzívak – hanem irányítók.

2023-ban a BlackRock és a Vanguard olyan indítványok ellen szavazott, amelyek előírnák az agráripari vállalatok számára, hogy tegyék közzé az erdőirtásra és a földjogokra gyakorolt hatásukat. Az ok: túl “előíró”. A valóságban a figyelmen kívül való cselekvés szabadságát védték. Ami a BlackRockot, a Vanguardot és a State Streetet olyan veszélyessé teszi, az nem a rosszindulat. Ez a struktúra. Nem kell koordinálniuk – ösztönzőik egyébként is koordináltak. Eszközeik elvontak, hatalmuk a szabályozás, átláthatóság, elszámoltathatóság hiányában nyilvánul meg.

Nem ők a történet gonosztevői. Ők az építészet és pontosan ez az, ami miatt olyan nehéz támadni őket. Ma az élelmiszer-szuverenitás nem csak a vetőmagok vagy a föld feletti ellenőrzést jelenti. A hatalomról szól. A hatalom ma pénzügyi – indexeken, referenciaértékeken és tőkeáramlásokon keresztül áramlik. Eldönti, hogy mely növényeket termesztik, mely vállalatok maradnak életben, és melyik jövőt támogatják. Anélkül, hogy valaha is megérintette volna a földet.

Mi a reakciód?
👍tetszik
1
👍tetszik
👎nem
2
👎nem
💘szeretem
0
💘szeretem
😡dühítő
54
😡dühítő
😂vicces
0
😂vicces
😮húha
0
😮húha

Vélemény, hozzászólás?

Iratkozzon fel a Védett Társadalom Alapítvány hírlevelére!

Adja hozzá a VDTA friss híreit a Google hírfolyamához