A Moszkovszkij Komszomolec orosz lap szerint a Rheinmetall német hadipari vállalat titkos üzemet hozhatott létre a kárpátaljai Feketeardón, a magyar határtól mindössze 12 kilométerre, amivel a vállalat növelte az orosz rakéták célpontjainak számát – erről írt itthon az Index. (Korábban erről a programról beszámoltunk – a szerk.) Az eredeti cikk szerzője, Jelena Gamajun úgy véli, hogy téved, aki azt hiszi, hogy az Európai Unió közelsége megakadályozza az oroszokat abban, hogy szétzúzzák az állítólagos vállalatot.
– A német Rheinmetall hadipari vállalat vezetője, Armin Papperger új célpontokat jelölt ki az orosz rakéták számára Ukrajnában – írta az újságíró, majd célkeresztbe állította a Kárpátalja magyarok által lakott részén található Feketeardót.
A Vlagyimir Putyin orosz elnök szolgálatában álló lap felidézte, hogy Papperger a TSZN ukrán hírügynökségnek adott interjújában azzal dicsekedett a napokban, hogy megkezdte működését a Rheinmetall első ukrajnai védelmi üzeme, ahol év végéig elindítják a Lynx típusú gyalogsági harcjárművek gyártását, és további három fegyvergyárat építenek Ukrajnában.
A Moszkovszkij Komszomolec által megkérdezett szakértők azonban csak üres mellébeszélésnek, egy PR-kampánynak tartják a hadipari vállalat vezetőjének szavait. Alekszandr Perendzsijev politológus, a Plehanov Orosz Gazdasági Egyetem adjunktusa például úgy véli, hogy Papperger kijelentése hazugság, és arra „pénzmosás” miatt van szükség. A szakértő szerint a szigorúan titkos üzemek létrehozását nem szokták világgá kürtölni, hanem titokban tartják.
– Annál is inkább, mivel ismerik az orosz légierő képességeit. Először ellopják a pénzt, aztán azt mondják, hogy állítólag valahol gyártottak valamit, majd ha szükséges, bejelentik, hogy az oroszok megsemmisítették, de ők már állítólag pénzt fektettek be oda – magyarázza Perendzsijev.
Roman Skurlatov alezredes, katonai szakértő egy orosz lapnak adott interjújában Perendzsijevvel szemben arról beszélt, hogy az üzem valóban létezik, az azonban aligha alkalmas harci járművek gyártására. – Viszont 155 milliméteres lövedékekére igenis képes – hangsúlyozta. Véleménye szerint Papperger most valóban inkább PR-tevékenységet folytat, mint tényleges gyártást, további három üzem építéséről pedig egyáltalán nincs szó.
A lap emlékeztetett, hogy a Rheinmetall vezetője még tavaly júliusban jelentette be, hogy megállapodást kötött Volodimir Zelenszkijjel hadiipari gyárak megnyitásáról Ukrajnában. Akkor azt ígérték, hogy három hónapon belül Nyugat-Ukrajnában katonai felszerelések gyártására és javítására szolgáló vállalatot hoznak létre. A Moszkovszkij Komszomolec úgy tudja, hogy a termelést nemrég meg is kezdték.
– A politikai elemzőkkel ellentétben Oroszország hőse, Szergej Lipovoj, a légierő vezérőrnagya meglehetősen racionálisan kezelte az információkat, és megköszönte Pappergernek, hogy segítette az orosz hírszerzést – fogalmazott a lap. – A Rheinmetall vezetője nagyon jó dolgot tett: segített a hírszerző szolgálatainknak, jelezte, hogy az üzem már működik. Már csak azt kell kideríteni, hogy pontosan hol. Ez már nem fog sokáig tartani – mutatott rá a vezérőrnagy.
Dmitrij Medvegyev, az orosz biztonsági tanács elnökhelyettese szintén arról beszélt, hogy alig várja már az „oroszok üdvözletét” a német gyártóüzemben. Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő pedig kijelentette, hogy szerinte legitim katonai célpont az orosz hadsereg számára a Rheinmetall német hadiipari cég Ukrajnába telepített üzeme. Várjuk a fejleményeket, és természetesen beszámolunk azokról is! Isten óvja a kárpátaljai magyarság még helyben maradt közösségét!